Football Insider

ΑΕ Κηφισιά: Από τα «αλώνια» της ΕΠΣ Αθηνών στα «σαλόνια» της Super League μέσα σε 10 χρόνια!

Η Κηφισιά, είναι η νεότερη «Σταχτοπούτα» του ελληνικού ποδοσφαίρου, εξασφαλίζοντας την άνοδό της στα… σαλόνια της κατηγορίας και συμπληρώνοντας πλέον το «παζλ» των 14 ομάδων που θα λάβουν μέρος στο επόμενο πρωτάθλημα της Super League.

H Αθλητική Ένωση Κηφισιάς έγινε η 70ή ομάδα από καταβολής Α’ Εθνικής/Super League, ήτοι απ’ την αγωνιστική περίοδο 1959/60, που θα λάβει μέρος στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Η ομάδα από τα βόρεια προάστια της Αθήνας δημιουργήθηκε το 2012 μετά από συγχώνευση του ΑΟ Κηφισιάς με τον Ελπιδοφόρο.

Μέσα σε μια δεκαετία έφτασε από τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα μέχρι στη Super League 2 και από εκεί βρέθηκε στα σαλόνια της μεγάλης επαγγελματικής κατηγορίας μαζί με τον Πανσερραϊκό, που θριάμβευσε στον Α’ όμιλο της Super League 2.

Την πρώτη της περίοδο 2012–13 ως νεοσύστατος σύλλογος συμμετείχε στον 8ο Όμιλο της Δ΄ Εθνικής, παίρνοντας ουσιαστικά τη θέση του Ελπιδοφόρου, όπου τερμάτισε στη 2η θέση με 42 βαθμούς πίσω από το Αιγάλεω, και κέρδισε την άνοδο στην νεοσύστατη τότε μετά την συγχώνευση της επαγγελματικής Γ’ Εθνικής και της ερασιτεχνικής Δ’ Εθνικής.

Η πορεία της όπως έχει καταγραφεί στη Wikipedia:

Την σεζόν 2013–14, η Κηφισιά αγωνίστηκε στη νεοσύστατη τότε Γ΄ Εθνική Ερασιτεχνική Κατηγορία, τοποθετημένη στον 6ο Όμιλο όπου κατέλαβε τη 2η θέση με 54 βαθμούς, χάνοντας με διαφορά 18 βαθμών την άνοδο από την ΑΕΚ. Ενώ την περίοδο 2014–15 επανέλαβε την κατάκτηση της 2η θέσης του 4ου Ομίλου, χάνοντας και πάλι την άνοδο, αυτή τη φορά με διαφορά 8 βαθμών από τον Κισσαμικό. Ενώ την ίδια περίοδο έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής όπου ο Εθνικός Πειραιώς την έθεσε νοκ-άουτ στα πέναλτι με σκορ 5-3.

Η επόμενη τριετία ήταν η χειρότερη αγωνιστικά για την ομάδα της Κηφισιάς. Την περίοδο 2015–16 η συμμετοχή της ξανά στον 4ο Όμιλο ήταν ουσιαστικά η πρώτη της περίοδος που κινδύνεψε με υποβιβασμό αφού τερμάτισε μια θέση πάνω από την ζώνη υποβιβασμού, συγκεκριμένα στην 9η θέση και με 5 πόντους διαφορά από τον 10ο Αστέρα Βάρης. Την σεζόν 2016–17 Κινδύνεψε ακόμη περισσότερο από την προηγούμενη χρονιά αφού τερμάτισε 3 βαθμούς πάνω από το όριο του υποβιβασμού, ωστόσο παράλληλα έφτασε ξανά μέχρι την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής από όπου αποκλείστηκε από την Αχαϊκή στην διαδικασία των πέναλτι με σκορ 5-4. Ο υποβιβασμός της Α.Ε Κηφισιάς ήρθε τελικά την περίοδο 2017–18 που τερμάτισε με 21 βαθμούς στην 9η θέση του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής, 5 βαθμούς λιγότερους από την σωτηρία της 7ης θέσης. Η Κηφισιά υποβιβάστηκε και μαθηματικά την προτελευταία αγωνιστική μετά την εκτός έδρας ήττα 5-0 από τον Ο.Φ Ιεράπετρας. Παρά τον υποβιβασμό της, την ίδια περίοδο η Κηφισιά κατέκτησε για ακόμη μια φορά το κύπελλο Ε.Π.Σ.Α 2017–18 νικώντας αυτήν την φορά 2-0 την Αγία Παρασκευή στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου.

Την επόμενο περίοδο του 2018-19 κατέκτησε με ευκολία το Πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Α με μόνο μία ήττα σε 30 αγώνες και επέστρεψε στις εθνικές κατηγορίες.

Την επόμενη σεζόν στην Γ’ Εθνική τελείωσε με 36 βαθμούς σε 26 αγώνες στην 4η θέση του 5ου Ομίλου.

Η άνοδος που η Κηφισιά έψαχνε την τελευταία δεκαετία επιτεύχθηκε τελικά την περίοδο 2020-21, όπου με 12 νίκες και μόλις μία ήττα κατέκτησε την πρώτη θέση του 7ου Ομίλου με διαφορά 8 βαθμών. Αξίζει να σημειωθεί ότι εκείνη την αγωνιστική περίοδο λόγο κορονοϊού διεξήχθη μονάχα ο πρώτος γύρος του θεσμού. Έπειτα από την κατάκτηση της πρώτης θέσης προκρίθηκε στο Ειδικό Πρωτάθλημα Προβιβασμού για την νεοσύστατη τότε Super League 2, όπου έκανε το απόλυτο με 4 στις 4 νίκες εναντίον του Πανιωνίου, Ζακύνθου, Θύελλας Ραφήνας και Ηρόδοτου Νέας Αλικαρνασσού, με 0 παθητικά γκόλ και ανέβηκε για την πρώτη φορά στην ιστορία της στη δεύτερη εν τάξη εθνική κατηγορία ποδοσφαίρου της Ελλάδος.