Backstage

Το déjà vu την ώρα που ο Σάστρε «καρφώσε» την μπάλα στα δίχτυα! Τι ζήσαμε… (vid)

Το buzzer beater του Ζόαν Σάστρε στο ντέρμπι της Τούμπας (ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-2) θα το συζητάμε για πολλές εβδομάδες, μπορεί και για χρόνια, αν αποδειχθεί ότι τελικά διαμόρφωσε τη μοίρα του φετινού τίτλου.

Καλώς ή κακώς, το γκολ του Φερνάντο Βαρέλα θα μας «στοιχειώνει» για πολλά χρόνια. Εκείνο το γκολ καθόρισε και εν μέρη άλλαξε τις σχέσεις μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, διαφοροποίησε τον τόνο που υπάρχει έκτοτε στα ντέρμπι των δύο «Δικεφάλων», είναι το πιο πολυσυζητημένο γκολ του ελληνικού ποδοσφαίρου την τελευταία δεκαετία ίσως και εικοσαετία, εκτός κι αν αυτό του Ισπανού από τις Πορέρες της Μαγιόρκα κρίνει τον πρωταθλητή.

Το γκολ της νίκης ήρθε με το ρολόι να χαϊδεύει το 90ο λεπτό. Αυτόματα μια σκέψη ήρθε στο μυαλό όλων: Το γκολ του Βαρέλα. Εκείνο το λεπτό, το déjà vu έφερε ρίγη. Νόμιζα πως ξαναζούσα τη νύχτα του ’18. Ίδιο πάνω-κάτω λεπτό, ίδια εστία, σκόρερ πάλι ένας ξένος του ΠΑΟΚ.

Η μπάλα από τη βολίδα «εδάφους-εδάφους» του Σάστρε «καρφώθηκε» στα δίχτυα. To ρολόι «έδειχνε» 89:50’’ όταν εκτέλεσε το κόρνερ ο Ντεσπόντοφ πάλι από τη μεριά της Θύρας 4. Στο 89.55’’ αναπαυόταν στα δίχτυα του σχεδόν αλάνθαστου Αθανασιάδη.

Ελα, όμως, που δευτερόλεπτα μετά, οι παίκτες της ΑΕΚ «έπεσαν» πάνω στον Γερμανό διαιτητή, Σρέντερ, όπως έγινε και το 2018 με τον Κομίνη, αστραπιαία όλοι σκέφτηκαν «δεν μπορεί, πάλι η ίδια ιστορία…». Αυτή τη φορά, όμως, η φάση ελέγχθηκε από τον συμπατριώτη του VARίστα και μετά από μερικά λεπτά η καρδιά «επέστρεψε» πάλι στη θέση της. Σέντρα!