Ο ΠΑΟΚ το έκανε τρίτη φορά φέτος στην ΑΕΚ! Ποιο; Γκολ στο… 90’!

To ρολόι «έδειχνε» 89:50’’ στην Τούμπα με τις δύο ομάδες, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, ισόπαλες 2-2, όταν ο Κίριλ Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ από τη μεριά της Θύρας 4. Στο 89.55’’ η μπάλα αναπαυόταν στα δίχτυα του σχεδόν Αθανασιάδη από τη βολίδα «εδάφους-εδάφους» του Ζόαν Σάστρε.

Το γκολ του Ισπανού μπακ χάρισε μια μεγάλη νίκη στον ΠΑΟΚ, που έμεινε ζωντανός στη μάχη του τίτλου και «τιμώρησε» για τρίτη φορά φέτος την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις.

Η ΑΕΚ φέτος έχει χάσει πολλές φορές βαθμούς φέτος στα τελευταία λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να της έχει κάνει τη ζημιά δύο φορές στην Τούμπα και μία στη Νέα Φιλαδέλφεια. Συνολικά η «Ένωση» έχει χάσει 11 βαθμούς δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις, τους 5 από την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Στις 11 Φεβρουαρίου στο κεκλεισμένων των θυρών ντέρμπι της Τούμπας ήταν ο Τόμας Κεντζιόρα που βρήκε το γκολ για τους «ασπρόμαυρους» στο 89ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Στις 7 Απριλίου για την 4η αγωνιστική των play off παρότι βρέθηκαν πίσω με 2-0 στο σκορ, έβγαλαν αντίδραση στο χορτάρι της Νέας Φιλαδέλφειας, μείωσαν με τον Ράχμαν Μπάμπα για να έρθει στο 89ο λεπτό ο Μάγκομεντ Οζντόεφ να σκοράρει και να γράφει το τελικό 2-2.

Τέλος, χτες το βράδυ στην Τούμπα, το γκολ του Ζόαν Σάστρε (χρεώθηκε στο 90ο λεπτό) υπέγραψε την ολική ανατροπή του ΠΑΟΚ, που βρέθηκε να χάνει 1-2 στο 75ο λεπτό, αλλά με τεράστια ψυχικά αποθέματα έφτασε στη νίκη με 3-2.