ΠΑΟΚ-Στεάουα 1-1: Θετικό το πρόσημο του πρώτου τεστ (video)

Θετικό ήταν το πρόσημο του πρώτου φιλικού που έδωσε ο ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους. Οι «ασπρόμαυροι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Στεάουα Βουκουρεστίου, που προηγήθηκε με τον Κομάν στο πρώτο ημίχρονο για να ισοφαρίσει ο Γκορντεζιάνι στο β’ μέρος της φιλικής αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τη φιλική αναμέτρηση με μια ενδεκάδα στην οποία ήταν μέσα οι Σάστρε, Ράφα Σοάρες (στα δύο άκρα της άμυνας), οι Τσιγγάρας, Σβαμπ (εσωτερικοί μέσοι), και οι Τάισον, Νάρεϊ, Τόμας (μεσοεπιθετικοί), που κατά μια έννοια λογίζονται και ως βασικοί για το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι κόντρα στην Μπεϊτάρ.

Υπό το βλέμμα του νέου μεταγραφικού αποκτήματος, Γουίλιαμ Τροστ-Εκόνγκ που βρέθηκε στο γήπεδο, ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε το φιλικό με εμφανή διάθεση να πιέσει ψηλά τους Ρουμάνους, είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, με δύο στατικές φάσεις να φέρνουν τα πρώτα «αχ» στην κερκίδα. Παραδοσιακά ο «Δικέφαλος» έχει κόσμο, κυρίως από τη Γερμανία, στα φιλικά που δίνει επί ολλανδικού εδάφους, κάτι που έγινε και σήμερα στο αθλητικό κέντρο του Κέρκομπος.

Ο Τόμας Μουργκ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 10ο λεπτό και η κομπίνα στην εκτέλεση κόρνερ, ένα λεπτό αργότερα, έφερε τον Στέφαν Σβαμπ σε θέση βολής, αλλά η κεφαλιά του Αυστριακού έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Τη διαφορά στο γήπεδο έκανε από το ξεκίνημα ο Φλορινέλ Κομάν. Ο πιο ποιοτικός παίκτης της ομάδας του Ηλία Χαραλάμπους ξεχώριζε σαν τη μύγα μες το γάλα, πολύ καλές επαφές με την μπάλα, αποτελεσματικός στο «1 vs 1», ήταν αυτός που στο 24ο λεπτό με εξαιρετικό τελείωμα άνοιξε το σκορ (0-1) για την Στεάουα στη μοναδική καλή επιθετική ενέργεια τους στο πρώτο 45λεπτο.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με δυνατές μονομαχίες κι έναν Ολλανδό διαιτητή που δεν σφύριζε σχεδόν τίποτα, ούτε την ανατροπή του Τσιγγάρα στο 34ο λεπτό, με τον ΠΑΟΚ να σπαταλάει άλλη μια καλή στιγμή με τον Νάρεϊ (38’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος της αναμέτρησης με την Στεάουα να είναι μπροστά στο σκορ.

Απέναντι σε μια ομάδα, όπως η Στεάουα, που σε δέκα ημέρες ξεκινάει τα επίσημα παιχνίδια στο ρουμανικό πρωτάθλημα και είναι εμφανώς πιο μπροστά στο κομμάτι της προετοιμασίας, ο «Δικέφαλος» των πολλών αλλαγών και των λιγοστών ποδοσφαιριστών του βασικού κορμού στο δεύτερο μέρος βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον νεαρό Γκορντεζιάνι στο 70ο λεπτό.

Η είσοδος των Κωνσταντέλια και Α. Ζίβκοβιτς έκανε τον ΠΑΟΚ πιο κινητικό και επικίνδυνο στο δέυτερο μισό του γηπέδου. Μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν κοντά σ’ ένα δεύτερο γκολ, με τις σημαντικές ευκαιρίες που είχε από Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο και Κωνσταντέλια, ο οποίος εμφανίστηκε στο γήπεδο για πρώτη φορά με το Νο7 στην πλάτη.

H ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Παναγιώτου, Μιχαηλίδης, Ρ. Σοάρες, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Μουργκ, Τάισον, Νάρεϊ, Τόμας.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο: Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Παναγιώτου (55’ Κουλιεράκης), Νάσμπεργκ, Τσαούσης, Αουγκούστο, Γιαξής, Ρικάρντο (69’ Α. Ζίβκοβιτς), Βρακάς, Κανίς (69’ Κωνσταντέλιας), Γκορντεζιάνι.

Στεάουα (Ηλίας Χαραλάμπους): Βλαντ, Ο. Πόπέσκου, Ντάουα, Χαρούτ, Ραντούνοβιτς, Ντ. Τζόκοβιτς, Σουτ, Ολάρου, Μικουλέσκου, Μπαλούτα, Φ. Κομάν

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν στο β’ μέρος οι: Εντζούμα, Κορντέα, Νεγκεζάνα και Κομπάνιο.