Football

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1: «Ξύπνησε» πολύ αργά, φωνάζει με το δίκιο του…

Ο ΠΑΟΚ λίγα 24ωρα μετά τον αποκλεισμό του από τα ημιτελικά του Europa Conference League γνώρισε την ήττα και από τον Ολυμπιακό με 2-1 για την έκτη αγωνιστική των play off της Stoiximan Super League. Κάπως έτσι έχασε έδαφος στη μάχη της κορυφής, έχοντας δώσει κι ένα παιχνίδι λιγότερο από ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, σε ένα βράδυ με αρκετή ένταση, παράπονα και διαμαρτυρίες για τα πολλά και σημαντικά διαιτητικά λάθη, που έπαιξαν τον δικό τους ρόλο.

Ο «Δικέφαλος» δεν έδειξε για ένα ακόμη παιχνίδι πολλά πράγματα μέσα στο γήπεδο, αλλά το ντέρμπι κρίθηκε από τα δύο… δώρα που έκανε ο απαράδεκτος -κι άπειρος- Πορτογάλος Νογκέιρα, που ορίστηκε σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στα πλέι οφ. Έδωσε με χαρακτηριστική ευκολία το πέναλτι από το οποίο προήλθε το 1-0 του Ολυμπιακού με τον Κίνι, μετά την απόκρουση του Κοτάρσκι στην εκτέλεση του Ποντένσε, ενώ στο ξεκίνημα της φάσης του 2-0 υπήρξε ξεκάθαρο φάουλ πάνω στον Σάστρε το οποίο και δεν υπέδειξε αφήνοντας τον Ποντένσε να κάνει την κούρσα και τον Ζέλσον Μαρτίνς και τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Λουτσέσκου, όλος ο πάγκος και όλοι οι παίκτες του, φώναξαν έντονα για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης στον Σάστρε που δε δόθηκε ποτέ.

Η πρώτη, μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο ματς, ήταν στο 78ο λεπτό, με τον Ντεσπόντοφ να εκτελεί το κόρνερ και τον Κουλιεράκη να παίρνει την κεφαλιά, όντας αμαρκάριστος, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ..

Στο 92ο λεπτό, Ρέτσος έκανε λάθος, ο Όττο κέρδισε την μπάλα κι έπαιξε με τον Οζντόεφ κι ο Ρώσος, έδωσε στον Ζίβκοβιτς που έκανε το γύρισμα κι ο Μάρκος Αντόνιο, από κοντά, μείωσε σε 2-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιγκέλ Νογκέιρα (Πορτογαλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Άμπι – Κουλιεράκης, Αν. Ζίβκοβιτς, Ζ. Ζίβκοβιτς, Μπάμπα

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κίνι (90΄+4 Βέσο), Ρέτσος, Άμπι, Ρίτσαρντς, Τσικίνιο (78΄ Έσε), Ιμπόρα, Μαρτίνς (78΄ Μασούρας), Όρτα (85΄ Καρβάλιο), Ποντένσε, Ναβάρο (85΄ Ελ Κααμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (78΄ Ότο), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Μεϊτέ (74΄ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (59΄ Ντεσπόντοφ), Τάισον (79΄ Μάρκος Αντόνιο), Τόμας (59΄ Σαμάτα).