Football Insider

Top-5: Αυτές είναι οι κορυφαίες αποκρούσεις σε Μουντιάλ (vids)

Ακούγεται αλλόκοτο, αλλά μετά από πολλά χρόνια, δεν θα θυμόμαστε απ΄ αυτόν τον ιστορικό τελικό ούτε τα γκολ του Μέσι, ούτε το υπέροχο στην κόντρα 2-0 του Ντι Μαρία, ούτε το ιστορικό «χατ τρικ» του Μπαπέ, ούτε τη διαδικασία των πέναλτι. Θα θυμόμαστε τον Κολό Μουανί και τον Εμιλιάνο Μαρτίνες.

Το τετ α τετ του Γάλλου επιθετικού της Αϊντραχτ με τον Αργεντινό τερματοφύλακα της Άστον Βίλα.

Η απόκρουση του αιώνα; Η μεγαλύτερη απόκρουση στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου; Η καλύτερη απόκρουση στην ιστορία του ποδοσφαίρου; Πολλά τα ερωτήματα το σίγουρο είναι ότι η Αργεντινή κατέκτησε το Μουντιάλ του Κατάρ με MVP τον τερματοφύλακά της.

Πάμε να θυμηθούμε τις πέντε κορυφαίες αποκρούσεις στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων:

Γκόρντον Μπανκς (1970)

Χαρακτηρίστηκε ως η «απόκρουση του αιώνα» από τον αείμνηστο Γκόρντον Μπανκς στο Μουντιάλ του 1970, απέναντι στη Βραζιλία. Ο Πελέ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Άγγλος τερματοφύλακας εκτινάχθηκε στη δεξιά του γωνία και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Ντίνο Τζοφ (1982)

Στο τελευταίο παιχνίδι της δεύτερης φάσης των ομίλων, η Ιταλία αντιμετώπιζε την Βραζιλία και με νίκη θα έπαιρνε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, ειδάλλως η πρόκριση θα πήγαινε στη «σελεσάο». Οι Ιταλοί ήταν μπροστά στο σκορ με 3-2 και σε μία στημένη φάση, στο φινάλε το αγώνα, ο Βραζιλιάνος Όσκαρ έπιασε την κεφαλιά, όμως ο 40χρονος Ντίνο Τζοφ εκτινάχθηκε, μπλοκάροντας με δυσκολία. Η μπάλα δεν πέρασε ποτέ τη γραμμή (παρά τις διαμαρτυρίες των Βραζιλιάνων) και η «σκουάντρα ατζούρα» προκρίθηκε.

Τζίτζι Μπουφόν (2006)

Το πρόσωπο του τελικού ήταν ο Ζινεντίν Ζιντάν, λόγω της κουτουλιάς του στον Ματεράτσι. Ωστόσο, ο «Ζιζού» θα μπορούσε να ήταν ο πρωταγωνιστής – με θετικό αντίκτυπο – αν ο Μπουφόν δεν του έλεγε νωρίτερα «όχι». Γαλλία και Ιταλία ήταν στο 1-1 και στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, ο Ιταλός τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά την καρφωτή κεφαλιά του Ζιντάν, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του, η οποία στη συνέχεια κατέκτησε το τρόπαιο.

Ίκερ Κασίγιας (2010)

Τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου, στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής, με την Ισπανία και την Ολλανδία να είναι στο «μηδέν». Στο 62’, ο Άριεν Ρόμπεν βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Ισπανών, όμως στο τετ α τετ ο Ίκερ Κασίγιας απέκρουσε με τα πόδια, σώζοντας τους «φούριας ρόχας». Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί η Ισπανία κατέκτησε το τρόπαιο.

Εμιλιάνο Μαρτίνες (2022)

Ο πορτιέρο της Αργεντινής αναδείχθηκε καλύτερος τερματοφύλακας του Μουντιάλ 2022, κάτι απολύτως λογικό με όσα έκανε όχι μόνο στον τελικό, αλλά από το ματς με την Αυστραλία και μετά. Με την Ολλανδία ήταν μαγικός στα πέναλτι, ενώ στον τελικό εκτός των πέναλτι έκανε και την μαγική απόκρουση στις καθυστερήσεις της παράτασης στο τετ α τετ με τον Κολό Μουανί.