Ασταμάτητος ο Τσόλακ, επτά γκολ σε εννιά ματς με τη Ρέιντζερς! (vids)

Ο Αντόνιο Τσόλακ σκοράρει ακατάπαυστα και έχει φτάσει τα επτά γκολ σε εννιά συμμετοχές με τη φανέλα των Ρέιντζερς.

Ο Κροάτης πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ, είναι σε εξαιρετική κατάσταση, σκοράρει ασταμάτητα και δικαιολογεί τα χρήματα που δαπάνησε το καλοκαίρι η ομάδα της Γλασκόβης για να τον κάνει δικό της.

Στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στη Ρος Κάουντι βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα δύο φορές, αρχικά πέτυχε το 2-0 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με όμορφο γυριστό σουτ και στο 58ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Στο 72ο, πήγε στον πάγκο, με τον Ντέιβις να περνά στη θέση του, με τον Κροάτη να γνωρίζει την αποθέωση από το κοινό της ομάδας του.

O νέος ήρωας του «Ibrox»

«Τρίτη επιλογή», «σπατάλη χώρου», «δεν είναι αυτό που χρειαζόμαστε» – μόνο μερικά από τα πρώτα σχόλια που άκουσε για εκείνον πριν υπογράψει στους Ρέιντζερς, όμως τώρα η κριτική έχει μετατραπεί σε θαυμασμό, καθώς ο Κροάτης επιθετικός είναι ασταμάτητος.

O πρώην σέντερ-φορ του «Δικεφάλου» απέχει μόλις ένα γκολ για να ισοφαρίσει την περσινή επίδοση των οκτώ τερμάτων σ’ ολόκληρη την σεζόν 2021/22. Είχε πετύχει τρία γκολ με τον ΠΑΟΚ, ενώ τα άλλα πέντε ήταν στα προκριματικά του Champions League το περασμένο καλοκαίρι με τη φανέλα της Μάλμε, τα δύο μάλιστα εναντίον των Ρείντζερς!

«Πώς μπορεί ένας τόσο ικανός επιθετικός να αποτύχει σχετικά εύκολα σε ένα πρωτάθλημα όπως η Ελλάδα, αλλά τώρα μοιάζει με τον επικίνδυνο επιθετικό της Μάλμε, όπως είδαμε για πρώτη φορά πριν από ένα χρόνο. Το ποδόσφαιρο είναι πράγματι, πολλές φορές, ένα κακόγουστο παιχνίδι», έγραψε σήμερα η rangers.vitalfootball.co.uk.

Ο Τσόλακ έχει σκοράρει εναντίον της Ρος Κάουντι, της Σεντ Τζόνστον και της Κίλμαρνοκ στο πρωτάθλημα και μετράει τρία σερί ματς στην Ευρώπη, όπου έχει στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Έχει σκοράρει σε κάθε εντός έδρας αγώνα μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν και κακώς ακυρώθηκε από το VAR ένα γκολ κόντρα στη Λίβινγκστον την πρώτη αγωνιστική της Premiership.

Δεν είναι καθόλου περίεργο που ο 28χρονος, γεννημένος στη Γερμανία, λατρεύει τη ζωή στο «Ibrox».