Η Λίβερπουλ ισοπέδωσε την Μπόρνμουθ με 9-0 και έγραψε ιστορία!

Η Λίβερπουλ δεν είχε σταυρώσει νίκη στις πρώτες τρεις αγωνιστικές στην Premier League και την… πλήρωσε η άτυχη Μπόρνμουθ την οποία συνέτριψε με 9-0 σ’ ένα μαγικό κι άκρως θεαματικό ενενηντάλεπτο, όπου γκρεμίστηκαν ακόμη και ρεκόρ… 130 χρόνων!

Στα πρώτα τριάντα λεπτά ο φωτεινός πίνακας στο κατάμεστο «Άνφιλντ» έγραφε «Λίβερπουλ 4 – Μπόρνμουθ 0» και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν στο 5-0.

Οι «κόκκινοι» «άνοιξαν» το σκορ μόλις στο 3′ με κεφαλιά του Λουίς Ντίας και ακολούθησαν δύο υπέροχες γκολάρες από μακρινή απόσταση από Έλιοτ (6′) και Αλεξάντερ Άρνολντ (28′) για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ μόλις στο 31′ ο Φιρμίνο στο 4-0 με κοντινή προβολή.

Ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ έγινε ο πέμπτος διαφορετικός σκόρερ των γηπεδούχων στο 45′ όταν με κεφαλιά νίκησε τον… άτυχο του απογεύματος, Μαρκ Τράβερς.

Στο β’ μέρος είχαμε το αυτογκόλ του Μέπαμ στο 46′, νέο γκολ του Φιρμίνο στο 62′, πρώτο γκολ του Καρβάλιο στο 80′ (μετά από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα,) γκολ ο Λουίς Ντίας στο 83′ με νέα κεφαλιά μετά από δεύτερη ασίστ του Τσιμίκα και τελικό σκορ… 9-0!

Σε ένα απόγευμα η Λίβερπουλ ισοπέδωσε ιστορικά ρεκόρ.

• Το 9-0 συνιστά τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της Λίβερπουλ στην Premier League.
    • Για πρώτη φορά από τη θέσπιση της Premier League πέτυχε πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο
    • Για πρώτη φορά στην ιστορία της, βρέθηκε ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ να έχει συμμετοχή σε τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο (3 ασίστ και 1 γκολ), όπως το έπραξε ο Μπόμπι Φιρμίνο στα πρώτα 45′ λεπτά. Και μιλάμε για ιστορία 130 χρόνων!

Και να φανταστείτε, ότι ο Μο Σάλαχ όχι μόνο δεν σκόραρε, αλλά στο 16′ έχασε τη… μεγαλύτερη ευκαιρία της καριέρας του, όταν… κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ από απόσταση τριάντα εκτοστών (χωρίς υπερβολή) από τη γραμμή της εστίας της Μπόρνμουθ!