Σπουδαία νίκη της Ελπίδων, 2-1 την Πορτογαλία με γκολ-χρυσάφι του Παναγίδη! (vid)

Σπουδαία νίκη και μάλιστα με ολική ανατροπή για την Εθνική Ελπίδων, η οποία επικράτησε 2-1 της Πορτογαλίας στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” για την 10η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2025. Σκόρερ για την Εθνική Ομάδα που επικράτησε πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση της πρωτοπόρου ομάδας στον όμιλο, ο Τζόλης και ο Παναγίδης.

Η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε με τον Νιάρχο, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα αλλά νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Σοάρες. Στο 10′ και στο 15′ ο Σοάρες μπλόκαρε τα σουτ του Τζόλη από τη μεγάλη περιοχή και στο 17′ η κεφαλιά του Κωνσταντόπουλου από τη μικρή περιοχή πέρασε λίγο άουτ.

Η Πορτογαλία προηγήθηκε στο 30ο λεπτό, όταν ο Φρανσίσκο Κονσεϊσάο με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη. Η αντίδραση της Εθνικής Ομάδας δεν άργησε και ένα λεπτό αργότερα ο Τζόλης συνδυάστηκε ιδανικά με τον Δαρέλα και με δυνατό σουτ από το σημείο του πέναλτι, ισοφάρισε άμεσα σε 1-1. Αυτό ήταν το 4ο γκολ του Χρήστου Τζόλη στην προκριματική σειρά και 2ο σερί μετά από αυτό που σημείωσε απέναντι στα Νησιά Φερόε.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η Εθνική Ομάδα ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ. Ήταν το 49ο λεπτό, όταν ο Κίτσος σέντραρε από αριστερά και ο επερχόμενος Παναγίδης έστειλε τη μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ του Σοάρες διαμορφώνοντας το 2-1. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου πίεσαν για να διευρύνουν το προβάδισμα τους αλλά η κεφαλιά του Δαρέλα από κοντά, στο 52ο λεπτό, κατέληξε λίγο άουτ ενώ στο 53′ ο Νιάρχος νικήθηκε και πάλι σε τετ α τετ από τον Σοάρες.

Στο 68ο λεπτό ο Τζολάκης με διπλή επέμβαση στα σουτ των Ματέους, Κονσεϊσάο διατήρησε το προβάδισμα για τη “γαλανόλευκη”. Η Πορτογαλία πίεσε για την ισοφάριση αλλά η Εθνική αμύνθηκε εξαιρετικά και το τελευταίο σφύριγμα του Βούλγαρου διαιτητή Ποπόφ βρήκε τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη.

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης, Κίτσος, Κωνσταντόπουλος, Τζόλης, Κουρφαλίδης (78′ Μεταξάς), Νιάρχος (55′ Ζουγλής), Καραμπέρης, Κωστής, Παναγίδης (64′ Παναγιώτου), Κρυπαράκος, Δαρέλας.

Πορτογαλία (Ρούι Ζόρζε): Σοάρεζ, Γκόμες (83′ Εστέβες), Βέιγκα, Τόμας Αραούχο, Ροντρίγκεζ, Μπερνάρντο, Σόουζα (46′ Ματέους), Μαρκέζ (72′ Σάντος), Μοράϊς (62′ Σίλβα), Κονσεϊσάο, Ενρίκε Αραούχο (46′ Τομάς).

Διαιτητής: Νίκολα Ποπόφ (Βουλγαρία)