Τσέλσι – Λίβερπουλ 0-1 παρ. (0-0 κ.δ): Σήκωσε το 10ό από ελληνικά πόδια! (vids)

Το Μάιο του 2022 ο Κώστας Τσιμίκας είχε χαρίσει το τρόπαιο του Κυπέλλου στη Λίβερπουλ στη διαδικασία των πέναλτι επί της Τσέλσι (6-5), απόψε ο Έλληνας διεθνής άσος πέρασε αλλαγή στο 87ο λεπτό του τελικού του Λιγκ Καπ, Λίβερπουλ-Τσέλσι κι από δική του ασίστ (κόρνερ) ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ στο 118ο λεπτό της παράτασης χάρισε τον τίτλο στους «κόκκινους» με 1-0.

Με τον Έλληνα μπακ να σερβίρει το γκολ της νίκης στον Φαν Ντάικ στο 118΄, οι Reds των πολλών απουσιών λύγισαν με 1-0 στην παράταση την Τσέλσι σε έναν τελικό για… γερά νεύρα (0-0 η κανονική διάρκεια) και πανηγύρισαν το δέκατο Carabao Cup της ιστορίας τους.

Μέχρι ο Τσιμίκας ωστόσο να δώσει τη λύση σε έναν ακόμα τελικό, τα πάντα ήταν αμφίρροπα. Σαν μια ένδειξη άλλωστε για το τι μέλλει γενέσθαι ο τελικός από το πρώτο σφύριγμα βάδιζε σε τεντωμένο σχοινί, με μια ισορροπία να διέπει την αναμέτρηση.

Με τον Τσιμίκα ωστόσο να έχει περάσει στο ματς από το 87΄η Λίβερπουλ ανάκτησε τον έλεγχο στην παράταση και τα στημένα του Έλληνα αμυντικού αποτελούσαν μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του Πέτροβιτς. Στο 94΄οι Reds έριξαν προειδοποιητική βολή με κεφαλιά του Ντανς που εξουδετέρωσε ο Σέρβος γκολκίπερ των Μπλε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Έλιοτ να σπαταλήσει σημαντική ευκαιρία με σουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Όλα έδειχναν πως Λίβερπουλ και Τσέλσι θα έλυναν για τρίτη σερί φορά τις διαφορές τους σε τελικό μέσω της ρώσικης ρουλέτας, αλλά Τσιμίκας και Φαν Ντάικ είχαν άλλα σχέδια. Στο 118΄ο πρώτος εκτέλεσε το κόρνερ και ο δεύτερος με τρομερή κεφαλιά βρήκε δίχτυα για τους Reds που πήραν την πολυπόθητη νίκη με 1-0 και κατέκτησαν το πρώτο τους τρόπαιο για τη φετινή σεζόν.