Σίτι – Λίβερπουλ 2-2: Ποιος θα το πάρει αυτό το πρωτάθλημα; (vid)

Στον αποψινό «τελικό», Σίτι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 (όπως ακριβώς και στον 1ο γύρο) και άφησαν ορθάνοιχτους λογαριασμούς επτά αγωνιστικές πριν το τέλος της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είναι στο +1 από τους Reds, έχει ευκολότερο πρόγραμμα, αλλά στη φετινή Premier League δεν υπάρχει μεγάλο φαβορί.

Στο κατάμεστο Etihad το ντέρμπι ήταν… ντερμπάρα με τα όλα του! Πάθος, ευκαιρίες γκολ, με την Σίτι να προηγείται δύο φορές στο σκορ, αλλά τη Λίβερπουλ να απαντάει και τελικά να μένει όρθια φεύγοντας με το βαθμό της ισοπαλίας, αρκετός για να τις δώσει δικαίωμα να συνεχίζει να ελπίζει.

Η Σίτι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό να πάρει μια νίκη… τίτλου! Στο 6ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μάτιπ και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αλισον για το 1-0.

Η απάντηση της Λίβερπουλ ήρθε με τον Ντιόγκο Ζότα επτά λεπτά αργότερα, αλλά οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 37’ πήραν ξανά προβάδισμα με το κοντινό πλασέ του Ζεσούς. Μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη του β’ μέρους, ο Σαλάχ έκανε την ασίστ και ο Μανέ με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 2-2, κάνοντας ένα υπέροχο δώρο για τα 30α του γενέθλια.

Οι δυο πιο φορμαρισμένες ομάδες του Νησιού ανανέωσαν το ραντεβού τους για το επόμενο Σάββατο και τον ημιτελικό Κυπέλλου στο Wembley.