Πάρτι του Αντρίγια στον «εμφύλιο» με τον Κούρτιτς (vid)

Η αναμέτρηση της Σερβίας με την Σλοβενία είχε ξεχωριστό χαρακτήρα για τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς και τον Γιάσμιν Κούρτιτς, αφού οι δύο ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ για 90 λεπτά από συμπαίκτες έγιναν αντίπαλοι.

Ο Σέρβος εξτρέμ και ο Σλοβένος χαφ, πήραν φανέλα βασικού από τον Ντράγκαν Στοΐκοβιτς και τον Ματίας Κεκ αντίστοιχα, αγωνιζόμενοι και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς αφού η Σερβία επιβλήθηκε με 4-1 της Σλοβενίας, με τον 25χρονο εξτρέμ να βγάζει τρομερή ασίστ στον Γιόβιτς στο τρίτο γκολ των Σέρβων.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και, αφού έχασαν πολλές ευκαιρίες, στο 14’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έκανε τη σέντρα και ο Μίτροβιτς το 1-0 μέσα από την περιοχή. Οι Σλοβένοι απάντησαν άμεσα στο 30’, όταν ο Στογιάνοβιτς δέχτηκε την μπαλιά του Σέσκο και ισοφάρισε. Οι «πλάβι» έχασαν ευκαιρίες στη συνέχεια, όμως δεν άλλαξε κάτι μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Σέρβοι μπήκαν ξανά δυνατά και στο 56’ ο Τάντιτς έδωσε ωραία στον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και αυτός μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1. Στο 85’, ο Ζίβκοβιτς έδωσε ασίστ στον Γιόβιτς κα αυτός έκανε το 3-1. Στο 92’, ο Ράντονιτς πήρε την μπαλιά από τον Τάντις και έκανε το 4-1.