Ο «καυτός» Άντονι Έντουαρντς οδήγησε τους Τίμπεργουλβς στο «μπρέικ» μέσα στο Ντένβερ επί των πρωταθλητών Νάγκετς! (vid)

Ο Άντονι Έντουαρντς σημείωσε 43 πόντους, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 20 πόντους και οι  Μινεσότα Τίμπεργουλβς επικρατώντας με 106-99 επί των Ντένβερ Νάγκετς  στο 1ο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς της Δυτικής Περιφέρειας έκαναν το «μπρέικ» και πήραν το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο Ναζ Ριντ σημείωσε 14 από τους 16 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 14 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ «κατέβασε» 13 ριμπάουντ για την υπέροχη ομάδας από τη Μινεσότα, η οποία έχει ξεκινήσει τα πλέι οφ με ρεκόρ 5-0.

Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 32 πόντους, ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ πρόσθεσε 20 και ο Τζαμάλ Μάρεϊ τελείωσε με 17, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, για τους Νάγκετς, που έμειναν πίσω σε σειρά πλέι οφ για πρώτη φορά μετά την ήττα από τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στον πρώτο γύρο το 2022.

Οι Τίμπερλγουβς έδειξαν από την πρώτη περίοδο ότι δε θα είναι εύκολος αντίπαλος για τους πρωταθλητές του ΝΒΑ. Ο Άντονι Έντουαρντς συνέχισε τις εκπληκτικές εμφανίσεις και με 43 πόντους ήταν ασταμάτητος, ξεκινώντας το ματς πετυχαίνοντας τους 13 από τους 18 πόντους της ομάδας του.

Η Μινεσότα έδειξε έτοιμη την κρίσιμη ώρα, επικράτησε του Ντένβερ με 33-28 στο τέταρτο δεκάλεπτο και σούταρε με 68,4% ως ομάδα σε αυτά τα τελευταία 12 λεπτά.

Ο δεύτερος ημιτελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της Δευτέρας στο Ντένβερ.