Europa League: Βήμα πρόκρισης για τη Σαχτάρ!

Σημαντικό βήμα πρόκρισης για τους «16» του Εuropa League έκανε η Σαχτάρ, επικράτησε 2-1 στη Βαρσοβία της Ρεν. Οι Ουκρανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, πιο ουσιαστικοί και πήραν αυτό που ήθελαν.

Μόλις στο 11ο λεπτό ο Κρίσκιβ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 45′ ο Μπορνταρένκο σημείωσε το 2-0. Ο Εκαμπί μείωσε στο 59′, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά.

Ο Λούκας Τέιλορ που αγωνίζεται δανεικός από τον ΠΑΟΚ στην ουκρανική Σαχτάρ έμεινε στον πάγκο.

Η Ουνιόν Βερολίνου εντυπωσιάζει και στην Ευρώπη και πήρε «λευκή» ισοπαλία από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ, ενώ η Σάλσμπουργκ νίκησε 1-0 τη Ρόμα στην Αυστρία με γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στους πρώτους αγώνες των play-off πρόκρισης στους «16» του Europa League:

Άγιαξ (Ολλανδία)-Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία)   0-0

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία)   2-2

(50΄ Αλόνσο, 76΄ Ραφίνια – 51΄ Ράσφορντ, 58΄αυτ. Κούντε)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-Ρεν (Γαλλία)        2-1

(11΄ Κρίσκιβ, 45΄πεν. Μπονταρένκο – 59΄ Εκαμπί)

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Ρόμα (Ιταλία)           1-0