Μπαρτσελόνα – Μαν. Γιουνάιτεντ 2-2: Ματσάρα στο «Καμπ Νου» και όλα ανοικτά… (videos)

Απίθανο ματς στο Καμπ Νόου, εκεί όπου Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 και άφησαν ανοικτή την υπόθεση πρόκριση στους «16» του Europa League.

Η Γιουνάιτεντ πήρε μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο «Ολντ Τράφορντ» (Πέμπτη 23/02, 22:00), παρ’ ότι πλέον δεν υπάρχει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ενώ η Μπαρτσελόνα έχασε με τραυματισμό τον Πέδρι και με κάρτες τον Γκάβι και βρίσκεται σε μειονεκτική θέση.

Στο 50ό λεπτό και ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ραφίνια, ο Μάρκος Αλόνσο στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε με κοντινή κεφαλιά για το 1-0, ωστόσο η χαρά των Μπλαουγκράνα, όμως, κράτησε μόλις τρία λεπτά, όσα δηλαδή χρειάστηκε ο «καυτός» Ράσφορντ για να ξεπεράσει στην κούρσα τον Αλόνσο και να ισοφαρίσει με κοντινό πλασέ και ύστερα από ασίστ του Φρεντ, φτάνοντας τα 14 γκολ στα τελευταία 16 παιχνίδια της Γιουνάιτεντ.

Στο 59ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους, ύστερα από ωραία ενέργεια του Ράσφορντ πάνω στην τελική γραμμή και συρτή σέντρα στην περιοχή, ο Ζιλ Κουντέ έστειλε άθελά του με το στήθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-2.

Στο 76ο λεπτό, ο Ραφίνια επιχείρησε σέντρα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε από συμπαίκτες και αντιπάλους και κατέληξε στα δίχτυα του εμβρόντητου Ντε Χέα για το 2-2.

Οι γηπεδούχοι που είχαν δοκάρι μετά το 2-2 διαμαρτυρήθηκαν έντονα (και δικαιολογημένα) για τον νέο μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι του Φρεντ, σε ένα παιχνίδι που αντάμειψε όσους το παρακολούθησαν και άφησε πολλές υποσχέσεις ενόψει της ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν – Αραούχο, Κόντε, Μάρκος Αλόνσο (67’ Κρίστενσεν), Τζόρντι Άλμπα (67’ Μπάλντε) – Πέδρι (41’ λ. τρ. Σέρτζι Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Κεσιέ (67’ Φατί) – Ραφίνια (83’ Φεράν Τόρες), Λεβαντόφσκι, Γκάβι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα – Γουάν Μπισάκα, Βαράν, Σο, Μαλάσια – Κασεμίρο, Φρεντ – Σάντσο (82’ Γκαρνάτσο), Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ – Βέγκχορστ.