Sports

Ξεκίνημα με ήττα στην πρεμιέρα για το γυναικείο βόλεϊ του Άρη από τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη, ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 0-3 σετ, στην πρεμιέρα της Volley League Γυναικών.

Ο πρωταθλητής ΠΑΟ ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια στις αθλήτριες του Μανώλη Σκουληκάρη για να αντιδράσουν, παίρνοντας κάποιο σετ. Ο ΑΡΗΣ πάλεψε αρκετές φορές για να «γυρίσει» το ματς, όμως δεν τα κατάφερε.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 1-4 και 2-6. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 6-8, αλλά είδε τον αντίπαλό του να παίρνει διαφορά 7 πόντων (9-16). Οι «κιτρινόμαυρες» προσπάθησαν να αντεπιτεθούν και έκαναν το 13-17, όμως οι φιλοξενούμενες ξαναπήραν σημαντική διαφορά (15-22) και παρά το σερί 3-0 των γηπεδούχων (18-22), πήραν το σετ με 20-25.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 3-2 αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο του δεύτερου σετ. Πέρασε με 4-9 και παρότι οι γηπεδούχες μείωσαν σε 7-10, οι «πράσινες» έκαναν το 12-18 και το 14-23, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 17-23, αλλά το σετ έληξε 18-25.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-0. Ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 6-6 και στα μισά του σετ πήρε τα ηνία, κάνοντας το 9-11 και στη συνέχεια το 10-15. Οι φιλοξενούμενες ανέβασαν τη διαφορά (13-20) και παρότι οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 19-23, πήραν το σετ με 19-25 και έκαναν το 0-3.

Τα σετ: 20-25, 18-25, 19-25.