Sports

Βόλεϊ: Ασταμάτητα τα κορίτσια του ΠΑΟΚ!

Αήττητη συνεχίζει η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, που βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογικό πίνακα, μετά και την επικράτηση επί του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena για την 5η αγωνιστική της Volley League.

Ο «Δικέφαλος» ανέβηκε στους 15 βαθμούς, ενώ η αθηναϊκή ομάδα έμεινε στους 11 γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Αντίθετα τα κορίτσια του ΠΑΟΚ μετρούν, πλέον, 5Χ5 στο πρωτάθλημα με την εντυπωσιακή Κάφρεϊ να παίζει καταλυτικό ρόλο στη νέα νίκη της ομάδας του Μάρκο Φενόλιο.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Κρολ, Στράντζαλη, Κάφρει, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Με στόχο να ελέγξει πλήρως τον ρυθμό του πρώτου σετ μπήκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με πόντους της Κάφρεϊ πήρε ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, 6-2. Με μπλοκ και επίθεση να λειτουργούν στα μέγιστα, η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται στα μέσα του σετ, 16-11. Η Κρολ ανέλαβε στην συνέχεια δράση, και ο ΠΑΟΚ πήρε σε κομβικό σημείο σημαντικό προβάδισμα, 20-13. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με αυτό να καταλήγει στον ΠΑΟΚ με 25-16, 1-0.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν διαφορετική. Οι φιλοξενούμενες ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας μία διαφορά στην αρχή, 3-7, την οποία συνέχισαν να επεκτείνουν, 4-11. Μετά από εκείνο το σημείο, οι παίκτριες του Φενόλιο «γύρισαν τον διακόπτη» και σταδιακά μείωναν την διαφορά, 11-14, ώσπου και ισοφάρισαν με την Κάφρεϊ, 15-15. Με τρομερό σερί 4-0, ο Δικέφαλος μπήκε σε θέση ισχύος, 19-15, μπαίνοντας στην τελική ευθεία μπροστά με πέντε, 22-19. Το Μαρκόπουλο δεν κατάφερε να συνέλθει από το… ασπρόμαυρο σοκ, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-0 με 25-22.

Έχοντας την ψυχολογία από τον τρόπο που κατέκτησε το δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος στο τρίτο, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα χάρη στα δυναμικά σερβίς της Κάφρεϊ, 9-5. Με Στράντζαλη και Κρολ σταθερά σε υψηλά ποσοστά, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμα του, 14-9. Οι αντίπαλες αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο, 15-14, ωστόσο με 3-0 σερί ο ΠΑΟΚ ανέβασε και πάλι την διαφορά στα… μέτρα του, 18-14. Συνεχίζοντας σε υψηλό τέμπο, οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν περιθώριο στις αντίπαλες τους, κάνοντας το 3-0, το οποίο τις έδωσε το πέμπτο σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 19 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, απέναντι στον Άρη, εκτός έδρας.