Sports

ΠΑΟΚ-Βόλεϊ: Πήρε φόρα και… χριστουγεννιάτικο δώρο

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την μέμπτη σερί νίκη στη Volley League επικρατώντας με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου στο PAOK Sports Arena για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.

Ο «Δικέφαλος» ανέβηκε στους 16 βαθμούς και μείωσε την απόσταση του από την κορυφή στους πέντε βαθμούς, καθώς ο Ολυμπιακός γνώρισε απρόσμενη ήττα με καθαρό σκορ, 3-0 σετ από τον Μίλωνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν πρώτοι με 21, ο Παναθηναϊκός (είχε ρεπό) ακολουθεί με 20, ο ΠΑΟΚ είναι τρίτος στους 16, με τον Μίλωνα να κλείνει την πρώτη τετράδα στους 15, στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 4-4, ενώ ίδια ήταν η εικόνα του σετ και στη συνέχεια, 12-12. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και πήρε προβάδισμα, 14-13, το οποίο αύξησε σε κομβικό σημείο, 19-16. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφερε το σετ στα ίσια, 20-20, ωστόσο ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε με ωριμότητα το σετ, δημιουργώντας δύο σετ-μπολ. 24-22. Ο Φοίνικας «έσβησε» το πρώτο, 24-23, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με 25-23 «άνοιξε» το σκορ στα σετ, 1-0.

Απόλυτα κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, παίρνοντας τον έλεγχο και τα… ηνία από την αρχή, 12-1. Σ’ ένα σετ στο οποίο ο Δικέφαλος έδειξε τις διαθέσεις του από νωρίς, η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα σε όλη την διάρκεια του, 19-11. Στην τελική ευθεία οι «ασπρόμαυροι» είχαν διψήφια διαφορά, 24-13, ο Φοίνικας μείωσε, 24-17, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με 25-17 έκανε το 2-0.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και στο τρίτο σετ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 10-7. Παίζοντας σε σταθερά υψηλό ρυθμό, ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμά του, 13-10, το οποίο επέκτεινε στα μέσα, 17-12. Στην τελική ευθεία, μπορεί ο Φοίνικας να μείωσε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα, 21-17. Δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, ο Δικέφαλος με 25-19, έκανε το 3-0, παίρνοντας το… καθαρό τρίποντο.

«Όλα είναι καλά, παίξαμε ένα νορμάλ παιχνίδι, και πήραμε τη νίκη με 3-0. Το πρώτο σετ ήταν δύσκολο, διότι παίζαμε επαναπαυμένοι, αλλά από το δεύτερο σετ σοβαρευτήκαμε και έτσι καταλήξαμε στη νίκη. Πρώτα απ’ όλα είναι σημαντικό ότι κλείσαμε τον πρώτο γύρο με νίκη, παίρνοντας την τρίτη θέση, κάτι το οποίο θα μας βοηθήσει στον δεύτερο γύρο. Έχουμε την διακοπή των Χριστουγέννων, και τώρα θα συνεχίσουμε την δουλειά, διότι θα πρέπει να είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι για το δεύτερο μέρος της σεζόν. Επιστρέφουμε με τρία απαιτητικά σερί παιχνίδια, με Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και Μίλωνα. Για εμάς δεν υπάρχουν διακοπές, μόνο 2-3 μέρες, και μετά συνεχίζουμε. Η ομάδα πρέπει να δουλέψει πολύ σκληρά ώστε να πετύχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα σε όλο αυτό το διάστημα, αλλά στο τέλος όλα κύλησαν καλά», είπε ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μετά το τέλος του νικηφόρου αγώνα.

Από την πλευρά του ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Γιάννης Τακουρίδης, τόνισε:

«Είμαστε ευχαριστημένοι, διότι θέλαμε να κλείσουμε το 2023 θετικά, με μία ακόμα καθαρή νίκη και να συνεχίσουμε στον ρυθμό που βρισκόμαστε στις εγχώριες διοργανώσεις. Θέλαμε ένα καλό σερί, ώστε να χτίσουμε επάνω σε αυτό και να δουλέψουμε με μία καλή βάση για την συνέχεια. Είμαι ικανοποιημένος, για το γεγονός πως παίξαμε πλήρεις, αφού επανήλθε ο Βαν Ντεν Ντρις, ενώ εγκλιματίζεται και ο Τρούχτσεφ. Πάντα μία διακοπή βοηθάει, έχουμε 2-3 μέρες να καθαρίσουμε το μυαλό μας μετά τα συνεχόμενα παιχνίδια και ταξίδια. Χρειαζόμαστε ένα φρεσκάρισμα, τόσο σωματικό, όσο και πνευματικό».