Sports

Με περίπατο η Σάκκαρη στο δεύτερο γύρο του Wimbledon

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε νικηφόρα στο Wimbledon, καθώς η Ζόι Χάιβς δεν μπορούσε να αποτελέσει εμπόδιο για την Ελληνίδα τενίστρια, η οποία επικράτησε με 2-0 σετ (6-1, 6-4) σε 1 ώρα και 18λεπτά και θα περιμένει μία εκ των Σάβιλ και Τόμοβα στον δεύτερο γύρο.

Η Σάκκαρη έκανε περίπατο στο γρασίδι του Court 3 κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ, το οποίο κατέκτησε μέσα σε 25 λεπτά με 6-1.

Η Χάιβς έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο σετ και έβαλε δύσκολα στο Νο5 του κόσμου.

Η Αυστραλή πήρε ιατρικό τάιμ άουτ καθώς είχε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και όταν επέστρεψε έσβησε πέντε break point, όμως στην έκτη ευκαιρία που βρήκε η Σάκκαρη, έκανε το break από λάθος της αντιπάλου της.

Το σερβίς της Μαρίας έφερε εύκολα το 4-1, με την Χάιβς να μειώνει σε 4-2 δύσκολα και εκεί που όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει με το σκορ να έχει στο 5-2 και σε match point, το οποίο έσβησε η Αυστραλή, που έμεινε στο ματς για άλλα τρία γκέιμ μέχρι η Σάκκαρη να φτάσει στο 6-4 και την πρόκριση.