Sports

Ιστορική πρόκριση για τη θαυματουργή Πυλαία! (pics)

Η Πυλαία έγραψε ιστορία με την πρόκριση της στη φάση των 16 του EHF European Cup, χάρη στη νίκη της με 26-22 στον επαναληπτικό αγώνα στη Μίκρα κόντρα στη Ρούνταρ.

Στο πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Πυλαία είχε ηττηθεί με 29-28, αλλά, κάλυψε τη σε βάρος της διαφορά.

Η ομάδα της Πυλαίας ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 5-1. Η Τροχίδου και η Παπαδοπούλου σε ένα καλό δεκάλεπτο, κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ (10-11), όμως με ένα σερί 4-0 η Ρούνταρ ξέφυγε και διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας ως το ημίχρονο (15-18).

Όμως με ένα ξέσπασμα μετά το 37’ όταν και η ελληνική ομάδα έχανε με 16-20, έφτασε σε  σερί 4-0 έφερε το ματς στα ίσα  και η υπόθεση πρόκριση παίχθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα της Πυλαίας, που είχε πρωταγωνίστρια την Κατερίνα Κουκμίση -σημείωσε συνολικά 8 γκολ- έφτασε στην ιστορική πρόκριση.

«Είναι η μεγαλύτερη ημέρα του συλλόγου, είμαστε χαρούμενοι για αυτή την πρόκριση. Αποκλείσαμε μια ομάδα από παραδοσιακή σχολή και αυτό κάνει το επίτευγμα μας ακόμα μεγαλύτερο. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά μέσα στο γήπεδο», είπε ο προπονητής της Πυλαίας Γιώργος Βακάλης.

ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Σούσκα, Χ. Τροχίδου, Ε. Τροχίδου 3, Κουκμίση 8, Τσαρτσίου, Α. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 3, Α. Τσιγαρίδα, Βασιλειάδου, Σελεμίδου 1, Αργυροπούλου 4, Γ. Παπαδοπούλου 1, Α. Παπαδοπούλου 6.

Διαιτητές: Φρέμσταντ- Γιόρσταντ (Νορβηγία), Δίλεπτα: 6-2, Πέναλτι: 5/5-2/2.