Sports

«Ασπρόμαυρη» η πρώτη «κούπα» της χρονιάς!

Υπερπρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ mαteco, κερδίζοντας στον τελικό του Σούπερ Καπ την Νέα Ιωνία με 19-17, στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης.

Ανήμερα της τραγωδίας των Τεμπών, η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ έγραψε μία ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία του τμήματος κατακτώντας το πρώτο Σούπερ Καπ.

ΠΑΟΚ ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το πρώτο ημίχρονο χωρίστηκε σε δύο καλά τέταρτα από κάθε ομάδα. Ο ΠΑΟΚ mαteco ήταν εκείνος που ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι, παίρνοντας τέρματα από Χατζηπαρίδου και Σεβδίλη, ενώ και η Τομάσεβιτς βοήθησε αρκετά, 4-2. Το δεύτερο τέταρτο ήταν για τον ΟΦΝΙ, ο οποίος έβγαλε αντίδραση και ανέτρεψε το σκορ, 6-9. Καθόλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, οι δύο τερματοφύλακες (Τομάσεβιτς και Κεπεσίδου) «έκλεβαν» την παράσταση, κρατώντας το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, με το τελικό σκορ του πρώτου μέρους να είναι 7-10.

Με καταπληκτική άμυνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, και ώριμες επιλογές στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ mαteco όχι μόνο έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά πήρε και προβάδισμα, 12-10. Ο ΟΦΝΙ έκανε 0-3 σερί, 12-13, ωστόσο ο Δικέφαλος με νέο δικό του σερί, πήρε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης, 15-13. Με την ψυχολογία υπέρ του, και κάνοντας εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος, ο Δικέφαλος πήρε σημαντικό προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, 17-14. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, ο ΟΦΝΙ με 0-3 σερί ισοφάρισε, 17-17, δίνοντας δραματικό τέλος στην αναμέτρηση.

Με καθοριστική απόκρουση της Τομάσεβιτς, και γκολ της Σεβδίλη στην επόμενη επίθεση, ο ΠΑΟΚ mαteco πήρε το προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα, 18-17. Ο Δικέφαλος έβγαλε την άμυνα, η Χατζηπαρασίδου σκόραρε, και έβαλε τέλος στα όνειρα του ΟΦΝΙ, με το τελικό 19-17 να δίνει στον ΠΑΟΚ mαteco τον τίτλο του Υπερπρωταθλητή Ελλάδος.