Formula 1

Formula 1: Ραψωδία της Red Bull Racing με Φερστάπεν-Πέρες και «1-2» στο Μαϊάμι (videos)

Tο GP Μαϊάμι, ο 5ος φετινός αγώνας του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Formula 1, ήταν άλλη μια ραψωδία της Red Bull Racing, που έκανε το «1-2» στο τέταρτο από τα πέντε Grand Prix της σεζόν!

Ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής, Μαξ Φερστάπεν, μπορεί να ξεκίνησε από την 9η θέση αλλά με αλάνθαστη οδήγηση και εκμεταλλευόμενος άριστα τη στρατηγική της ομάδας του έφτασε σε μια μεγάλη νίκη, που είναι η 38η της καριέρας του.

Ο poleman Σέρχιο Πέρεζ δεν είχε αντίδοτο στην ταχύτητα του ομόσταβλού του και πήρε το καλύτερο που μπορούσε, δηλαδή τη 2η θέση. Ο Φερνάντο Αλόνσο με την Aston Martin επέστρεψε στη γνώριμη 3η θέση, ανεβαίνοντας στο βάθρο για 4η φορά φέτος.

Παρότι ο Μαξ Φερστάπεν είχε ελαστικά που είχαν κάνει 20 γύρους περισσότερους από εκείνα του Μεξικανού, κινούταν σαφώς ταχύτερα στην πίστα.

Ο Ολλανδός έγινε ο τελευταίος οδηγός που σταμάτησε για αλλαγή ελαστικών στον 46ο γύρο και επέστρεψε στην πίστα ακριβώς πίσω από τον Πέρεζ και έχοντας στο μονοθέσιό του φρέσκα μεσαία ελαστικά, σε αντίθεση με τα ταλαιπωρημένα σκληρά του ομόσταβλού του.

Το προσπέρασμα ήταν αναπόφευκτο και παρά τη σύντομη μάχη που έδωσε ο Πέρεζ, ο Ολλανδός βρέθηκε ξανά, ανενόχλητος, στην πρωτοπορία του αγώνα.