Formula 1

Formula 1: Μagnificent seven, Μαξ Φερστάπεν! Κυρίαρχος και στο GP της Ουγγαρίας

O Μαξ Φερστάπεν κυριάρχησε και στο Grand Prix Ουγγαρίας, σημειώνοντας την 7η νίκη του στη σειρά, την 9η συνολικά φέτος και 44η στην καριέρα του.

Ο Ολλανδός Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Red Bull Racing ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και στο Χουνγκαρόρινγκ μπαίνοντας στην πρώτη θέση από την εκκίνηση όταν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Λιούις Χάμιλτον, που από poleman κατέληξε τέταρτος, θέση στην οποία και τερμάτισε μένοντας εκτός βάθρου.

Ο Λάντο Νόρις έφερε τη McLaren στη 2η θέση και ανέβηκε για μια ακόμα φορά στο βάθρο ενώ 3ος τερμάτισε ο Σέρχιο Πέρεζ με την άλλη Red Bull.

Ο Φερστάπεν στην πρωτοπορία του αγώνα έκανε αυτό που ξέρει καλά, ακολουθώντας έναν άπιαστο ρυθμό και απομακρυνόμενος διαρκώς από τον Νόρις. Πίσω από τον Βρετανό όμως άρχισε να σχηματίζεται ένα σκηνικό μάχης. Ο Πιάστρι έχανε χρόνο και το μεγαλύτερο πρόβλημά του δεν ήταν ότι έχανε τον Νόρις αλλά το ότι οι Χάμιλτον και Πέρεζ άρχιζαν να τον πλησιάζουν επικίνδυνα.

Ο Πέρεζ έφτασε πίσω από τον Χάμιλτον και για αρκετούς γύρους έμεινε κολλημένος πίσω από το διάχυτη της Mercedes, χωρίς να μπορεί να περάσει. Έτσι, στη Red Bull αποφάσισαν να τον φωνάξουν για δεύτερο pit stop ίσως λίγο νωρίτερα από ότι υπολόγιζαν. Την ίδια σκέψη όμως έκαναν και στη McLaren, φέρνοντας μέσα τον Πιάστρι και στον επόμενο γύρο τον Νόρις. Το ίδιο έκαναν και οι Ferrari, που έφεραν τον Λεκλέρ πρώτα και μετά τον Σάινθ.

Ο Σέρχιο Πέρεζ πήρε τελικά την 3η θέση, ολοκληρώνοντας μια πολύ καλή ανάκαμψη από την 9η που ξεκίνησε, αφήνοντας τον Λούις Χάμιλτον στην 4η. Ακολούθησαν οι Όσκαρ Πιάστρι, Τζορτζ Ράσελ, Σαρλ Λεκλέρ (ο οποίος τερμάτισε 6ος αλλά έχασε τη θέση λόγω ποινής), Κάρλος Σάινθ, Φερνάντο Αλόνσο και Λανς Στρολ.

Επόμενος αγώνας είναι σε μία εβδομάδα, το 3ήμερο 28-30 Ιουλίου, το GP Βελγίου στο Σπα.