Πάτησε κορυφή η Κ19 του ΠΑΟΚ! Διέλυσε με 6-1 τον Αστέρα Τρίπολης!

Η ομάδα Κ19 του ΠΑΟΚ διέλυσε τον Αστέρα Τρίπολης με 6-2 και πάτησε κορυφή!

Ο «Δικέφαλος» είναι πρώτος με 27 βαθμούς, έναντι 26 του Αστέρα και 23 του Ολυμπιακού, που έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής της Super League, που έγινε το πρωί του Σαββάτου στην Σουρωτή, οι «ασπρόμαυροι» του Πέτρου Τσιαπακίδη, προηγήθηκε νωρίς, αντέδρασε δυναμικά όταν ο Αστέρας μείωσε και συνέχισε με ορμή, φτάνοντας τελικά στα έξι γκολ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο 16χρονος (γεννημένος το 2007) Ανέστης Μύθου, ο οποίος πέτυχε τα τρία από τα έξι γκολ!

Κ19 ΠΑΟΚ

Το σκορ άνοιξε στο 26′ ο Τσομπάνης από την ασίστ του Καλόγηρου και στο 29′ ο Μύθου έκανε το 2-0, αφού εκμεταλλεύτηκε την επαναφορά από το σουτ του Φίλων. Μείωσαν στο 30′ οι φιλοξενούμενοι, μα ένα λεπτό πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Μύθου από κοντά έκανε το 3-1. Στο 51‘ με ωραία ατομική προσπάθεια από την πάσα του Παπαγεωργίου, ο Χατσίδης έκανε τέσσερα τα γκολ για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο ίδιος κέρδισε και το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Αδάμ στο 88′. Τέλος, στο 92′, μετά από την μπαλιά του Πολυκράτη, με έξοχη ενέργεια ο Μύθου σκόραρε το τρίτο του προσωπικό γκολ και το έκτο για τον Δικέφαλο.

Κ19 ΠΑΟΚ

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Νικολακούλης, Φίλων (81′ Κούπενος), Πολυκράτης, Καστίδης (63′ Πανικίδης), Πασαχίδης, Σνάουτσνερ (81′ Καλαϊτσίδης), Τσομπάνης (72′ Αδάμ), Καλόγηρος, Μύθου, Παπαγεωργίου (72′ Αλμασίδης), Χατσίδης