ΠΑΟΚ Β – Ηρακλής Λάρισας 3-0: Με Μιχαηλίδη μόνος πρώτος και αήττητος ο «Δικέφαλος»!

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ενισχυμένη από την παρουσία του Γιάννη Μιχαηλίδη παρέμεινε αήττητη και με την πέμπτη νίκη της σε έξι αγώνες είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 16 βαθμούς. Αντίθετα, η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη συνεχίζει χωρίς βαθμό και γκολ στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα ύστερα από πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Superleague 2.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ Β ήταν η ομάδα που είχε περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας, αλλά να αδυνατεί να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση μπροστά από την αντίπαλη εστία (στο 41’ ο Πανίδης βγήκε τετ α τετ με τον Κουτζαβασίλη και σκόραρε μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Χατζηστραβού, με τον βοηθό να υποδεικνύει τον επιθετικό του ΠΑΟΚ σε θέση οφσάιντ) και τον Ηρακλή Λάρισας να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα, με κύριο εκφραστή τον Λεσάι, που στο 21ο λεπτό δοκίμασε να νικήσει από απόσταση τον Μοναστηρλή, με τον νεαρό τερματοφύλακα του «Δικεφάλου» να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Στο β’ μέρος οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Στο 52ο λεπτό ο Γιάννης Μιχαηλίδης απογειώθηκε, μετά την εκτέλεση φάουλ του Γρόσδη, με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0) για να έρθει στο 86ο λεπτό το δεύτερο «χτύπημα», με τον Τζίμα να κάνει κίνηση εξτρέμ, να μοιράζει στον Σπυράκο, και αυτός να δίνει έτοιμο γκολ στον Δαρέλα για το 2-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιχαηλίδης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, στρώθηκε στο Γρόσδη, που προ κενής εστίας έκανε το τελικό 3-0.

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μοναστηρλής, Γιαξής, Μιχαηλίδης, Μορικέλι, Τσοπούρογλου (46’ Τασιούρας), Μελετίδης, Νινούα (46’ Γρόσδης), Μπράντονιτς (60’ Σπυράκος), Χατζηστραβός (75’ Δαρέλας), Σμυρλής, Πανίδης (46’ Τζίμας).

Ηρακλής Λάρισας (Παναγιώτης Διλμπέρης): Παπαγιάννης, Αγγελούδης, Συρεγγέλας (58’ Συρεγγέλας), Ζαφειρίου, Μπάτροβιτς, Αλτάνης, Σουμπασί, Χριστίδης, Καμπέρης