Football

«Ασπρόμαυρο» πάρτι! – Ο ΠΑΟΚ διέλυσε τον Άρη με 9-0! (photostory)

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε η σημερινή αναμέτρηση, με τις «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» παίκτριες του ΠΑΟΚ να διασύρουν με το εκκωφαντικό 9-0 τον Άρη για την 4η αγωνιστική της Women’s Football League.

Οι «ασπρόμαυρες» έκαναν δια περιπάτου το «4/4» στη σεζόν και φυσικά το άκρως εντυπωσιακό 9-0 είναι η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στην ιστορία του εις βάρος του Άρη.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο ΠΑΟΚ είχε πετύχει κιόλας τρία γκολ. Το… χορό άνοιξε μόλις στο 4′ η Βαρδαλή με απευθείας εκτέλεση κόρνερ (1-0), ακολούθησε στο 16′ το γκολ από την Καλέση (2-0) και με εντυπωσιακή λόμπα στο 20’ η Μπασούρη έγραψε το 3-0.

Το δεύτερο μέρος ήταν εφιαλτικό για τις «κιτρινόμαυρες» παίκτριες, καθώς τα κορίτσια του Λευτέρη Κανατά ήταν ασταμάτητα!

Σαν σε προπόνηση η Καλέση (49’) και η Μήτκου (55′) ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-0, η Καλέση έφτασε στο 61ο λεπτό στο χατ τρικ (6-0), η Κατσάνου (79′) έκανε το 7-0, Γιαννακά για το 8-0. Στο 82’ ο Γιαννακά έβαλε και αυτή το όνομα της στην λίστα των σκόρερ, όταν με υπέροχη εκτέλεση έκανε το 8-0 για τον Δικέφαλο. Δέκα λεπτά αργότερα, η Βαρδαλή με μία παράλληλη πάσα βρήκε την Μήτκου, η οποία με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 9-0.

Έτσι ολοκληρώθηκε αυτή η εντυπωσιακή αναμέτρηση, στην οποία ο ΠΑΟΚ έσπασε το ρεκόρ μεγαλύτερης επικράτησης επί του Άρη, με τις αντιπάλους των «Ισόβιων Πρωταθλητριών» να μην σημειώνουν ούτε μία τελική.

ΠΑΟΚ Morris (Κανάτας): Μιλγιόγια, Γκούνη, Δοϊρανλή (80’ Θεοδωράκη), Μπασούρη (65’ Σιδηροπούλου), Μήτκου, Καλέση (73’ Γιοβάνη), Χαλατσογιάννη, Γκορνέλα (73’ Κατσάνου), Βαρδαλή, Γιαννακά, Ακίντα (80’ Καλιεντζίδου).