ΠΑΟΚ-Πανσερραϊκός 5-0: «Εβρεξε» γκολ στην Τούμπα πριν τον «τελικό» στη Φρανκφούρτη!

Περίπατος του ΠΑΟΚ και εύκολη νίκη (5-0) για τους παίκτες του Λουτσέσκου επί του Πανσερραϊκού στην επιστροφή του Πάμπλο Γκαρσία, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους του «Δικεφάλου».

Σκοπός του ΠΑΟΚ ήταν να μην την πατήσει στην επιστροφή του στις αγωνιστικές υποχρεώσεις. Εχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν. Απόψε το έκανε με εμφατικό τρόπο, απέναντι σε μια καλή ομάδα, απλώς η ποιότητα των παικτών του Λουτσέσκου έκανε τη διαφορά σ’ ένα ματς που έγινε κάτω από πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν τους τρεις βαθμούς, έφτασαν τους 26β και στρέφουν την προσοχή τους στον «τελικό» της Πέμπτης (30/.11) κόντρα στην Αϊντραχτ για την πρωτιά στον 7ο όμιλο του Europa Conference League.

O Πάμπλο Γκαρσία ήταν το πρόσωπο της αναμέτρησης και οι αγκαλιές με τα «παιδιά» του, τον Κωνσταντέλια, τον Τισγγάρα, τον Τζίμα και τον Λύρατζη, ήταν το στιγμιότυπο του αγώνα.

Η «επιστροφή» του Πάμπλο Γκαρσία ήταν από μόνη της ιντριγκαδόρικη, όλοι περίμεναν να δουν την στάση της εξέδρας και του κόσμου του ΠΑΟΚ απέναντι του μόλις πάτησε, υπό καταρρακτώδη βροχή, το χορτάρι της Τούμπας και φυσικά το απόλυτα ιντριγκαδόρικο «ενσταντανέ» θα ήταν η καθιερωμένη χαιρετούρα των δύο προπονητών πριν από την σέντρα, εκεί δίπλα από τη γραμμή του άουτ.

Όμως, κάτι τέτοιο δεν το επιδίωξε ούτε ο Γκαρσία, ούτε ο Λουτσέσκου…

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά, που ο Γκαρσία ήταν προπονητής, έστω και στον αντίπαλο πάγκο, σε αγώνα του ΠΑΟΚ με οπαδούς στις εξέδρες, που λίγο πριν την έναρξη του φώναξαν το γνωστό σύνθημα: «Πάμπλο / θρησκεία / τρομοκρατία / τιμή / και / δόξα / στον / Πάμπλο / Γκαρσία». Το επανέλαβαν και μετά το 3-0.

Ο Ουρουγουανός προπονητής χαιρέτησε τον κόσμο και πήρε θέση όρθιος μπροστά από τον πάγκο των «λιονταριών». Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο προπονητής Γκαρσία είδε κόσμο στις κερκίδες της Τούμπας. Βλέπετε είναι ο μοναδικός προπονητής στην ιστορία του «Δικεφάλου» που δεν ευτύχησε να κοουτσάρει σε ματς με κόσμο, καθώς και τα 42 παιχνίδια του ως προπονητής του ΠΑΟΚ, την σεζόν (του κορονοϊού) 2020-21 έγιναν κεκλεισμένων των θυρών.

Σχεδόν με την σέντρα του αγώνα «άνοιξαν οι ουρανοί» στην Τούμπα, μέσα σε λιγότερο από μισή ώρα, στη Θεσσαλονίκη η θερμοκρασία «έπεσε» 10 βαθμούς, οι 22 ποδοσφαιριστές έπρεπε να συνηθίσουν τις δύσκολες συνθήκες, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει πρώτος κοντά στο γκολ.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ με την κεφαλιά του Οζντόεφ (ο Ρώσος χαφ έφτασε τα 4 γκολ) από την εξαιρετική σέντρα του Τάισον φτάνοντας στο 1-0 στο 21ο λεπτό και στο διάστημα που οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες, λόγω της αναγκαστικής αποχώρησης του Αυλωνίτη.

Ο Δεληγιαννίδης, που αντικατέστησε τον Αυλωνίτη, απείλησε με κεφαλιά και υποχρέωσε τον Κοτάρσκι να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ και τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 28ο λεπτό στο 2-0 με το άψογο τελείωμα του Μουργκ ύστερα από τη δεύτερη ασίστ του Τάισον.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να μπουν ξανά στο ματς, αν το σουτ του Δεληγιαννίδη στην άδεια εστία δεν έστελνε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Κοτάρσκι, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το υπέρ τους 2-0.

Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του β’ μέρους πέρασαν δίχως κάποια σοβαρή ευκαιρία από τις δύο ομάδες, ο Γκαρσία «άδειασε» τον πάγκο του ρίχνοντας στο ματς Μασαρίποφ και Μπαϊροβιτς, με τον Λουτσέσκου παρότι υπάρχει μπροστά το παιχνίδι με την Άιντραχτ να επιλέγει να κάνει τις πρώτες τρεις αλλαγές (Μεϊτε, Κωνσταντέλιας, Σαμάτα) κοντά στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην πρώτη ενέργεια του ο «Ντέλιας» προώθησε γρήγορα την μπάλα, οι κόντρες ευνόησαν τον Μουργκ που από κοντά έγραψε το 3-0, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ επί δύο λεπτά να αποθεώνουν τον Πάμπλο Γκαρσία, ο οποίος ανταπέδωσε ευχαριστώντας την κερκίδα.

Το ματς άνοιξε, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 4-0 με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ στον οποίο χρεώθηκε το γκολ παρά την παρέμβαση του Ντανκερλούι και στο 5-0 με το σουτ του Ράφα Σοάρες. Από το 71’ μέχρι το 80’ οι «ασπρόμαυροι» έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο εκτοξεύοντας το δείκτη του σκορ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Σάστρε (77’ Βιεϊρίνια), Μιχαηλίδης, Τροστ-Εκόνγκ, Οζντόεφ (68’ Μεϊτέ), Σβαμπ, Μουργκ (77’ Τζίμας), Τάισον (69’ Κωνσταντέλιας), Ντεσπόντοφ, Τόμας (68’ Σαμάτα).

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Μπέργκστρεμ, Αυλωνίτης (22’ Δεληγιαννίδης), Ντανκερλούι, Πηλέας, Μούργος (75’ Μασκανάκης) Πεταυράκης, Μορέιρα, Στάικος (63’ Μασαρίποφ), Τόμας (46’ Θυμιάνης), Άλεξιτς (63’ Μπαϊροβιτς)