Ο ΠΑΟΚ με κυριαρχική εμφάνιση επικράτησε της «νεοφώτιστης» ΑΕΚ με 1-0 (vid)

Ο ΠΑΟΚ ήταν νικητής του μεγάλου ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος γυναικών, επικρατώντας με 1-0 επί της ΑΕΚ, χάρη στο γκολ που πέτυχε η Νικολέττα Καλέση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η οποία διεξήχθη υπό ισχυρούς ανέμους (είναι χαρακτηριστικό πως χτύπησε το 112 κατά την διάρκειά του), ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτα κυρίαρχος, όπως μαρτυρά το 62%-38% στην κατοχή της μπάλας.

Οι γηπεδούχες όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους αυτή, καθώς η Μήτκου στο 23′ δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, οι κεφαλιές της Χελμβάλ και της Παπαδοπούλου που ακολούθησαν δεν βρήκαν στόχο, όπως και το σουτ της Ακίντα στο 37′.

Παρόλα αυτά όμως, οι γηπεδούχες θα μπορούσαν να είχαν πάει στα αποδυτήρια προηγούμενες με 1-0, όμως η Χελμβάλ δεν ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε στις καθυστερήσεις από την Τσελέντη, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Έτσι, με τις τελικές προσπάθειες να είναι 7-0, το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0 με την ΑΕΚ να διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι στην Λόπεζ στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Καλέση μπήκε στην θέση της Ακίντα που τραυματίστηκε και 4 λεπτά αργότερα, με ατομική προσπάθεια, εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Καπνίδη και άνοιξε το σκορ.

Από εκείνο το σημείο, η Ένωση άρχισε να γίνει πιο επιθετική, όμως οι προσπάθειες της Λόπεζ, της Καπνίση και της Τριζάλη που πέρασε στο παιχνίδι αργότερα, δεν ανησύχησαν την Νιχάους, με αποτέλεσμα η λέξη της αναμέτρησης να βρει νικήτρια την ομάδα του ΠΑΟΚ με 1-0.

ΠΑΟΚ: Νιχάους, Αχμέντοβα, Γκούνη, Στράντζαλη, Γιαννάκα, Χελμβάλ, Δοϊραλνή, Ακίντα (46′ Καλέση), Μήτκου, Χαλατσογιάννη (83′ Γιοβάνη), Παπαδοπούλου (71′ Μπασούρη).

ΑΕΚ: Χατζηχαρίστου, Μπαρτζακλή (68′ Ίβιτς), Παυλοπούλου, Κόλλια (81΄Τριβιζάλη), Πινέδα, Μπριάνα, Καπνίση, Μπούτλα, Τσελέντη, Βέρα Πόρρας (81′ Τζουτζουράκη), Λόπεζ (81′ Νίκα).