Football

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-2 (6-5 πεν.): Πικρός και άδικος αποκλεισμός για την καλύτερη ομάδα

O πολύ καλύτερος ΠΑΟΚ, ανώτερος από το πρώτο μέχρι το… 130ο λεπτό, γνώρισε πικρό αποκλεισμό από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, χάνοντας στα πέναλτι από τον Παναθηναϊκό με 6-5 (1-2 κανονική διάρκεια και παράταση).

Το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα που τα έχει όλα και δυστυχώς, δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος  Ο Σαμάτα έχασε το τελευταίο πέναλτι, με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά λόγω σοβαρού τραυματισμού του Μπάμπα που αποχώρησε με ασθενοφόρο.

Ήρωας για τον Παναθηναϊκό ο Ντραγκόφσκι με τον Πολωνό τερματοφύλακα να αποκρούει τρεις εκτελέσεις πέναλτι. Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση, αλλά Ντεσπόντοφ, Οζντόεφ και Οτο νικήθηκαν από τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

Αυτός ήταν ο δέκατος αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ στη διαδικασία των πέναλτι και ασφαλώς ο πιο πικρός έτσι όπως εξελίχθηκε ο δεύτερος ημιτελικός. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν κυρίαρχοι προηγήθηκαν με 2-0, χάρη στα γκολ των Ζίβκοβιτς και Κεντζιόρα, αλλά το γκολ του Λημνιού στο 129ο λεπτό έστειλε το ματς στη ρουλέτα των πέναλτι.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι (Σένκεφελντ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα (Βαγιαννίδης), Βιλένα (Μαντσίνι), Παλάσιος (Λημνιός), Μπερνάρ (Γερεμέγεφ), Μπακασέτας, Ιωαννίδης (Σπόραρ)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Όττο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (Κουλιεράκης), Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (Οζντόεφ), Α. Ζίβκοβιτς (Μουργκ), Κωνσταντέλιας (Μάρκος Αντόνιο), Τάισον (Ντεσπόντοφ), Μπράντον (Σαμάτα)