Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 2-0: Λύτρωση (ξανά) στο τέλος!

Σ’ ένα ακόμα παιγνίδι ο Παναθηναϊκός βρήκε λύση προς το τέλος του αγώνα. Αυτή τη φορά απέναντι στον αξιόμαχο Ατρόμητο, αγωνιζόταν από το 35′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ερλινγκμαρκ.

Ο παίκτης που έκρινε το ματς και το τρίποντο για τον αήττητο συγκρότημα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν ξανά ο Φώτης Ιωαννίδης. Ο Έλληνας επιθετικός μπήκε στο 64′, σκόραρε στο 80ο λεπτό και ξεκλείδωσε τη νίκη για τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος, που βρήκαν κι ένα δεύτερο γκολ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον στο 93′ για το τελικό 2-0.

Στο 35’ ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Όγκαστ Έρλινγκμαρκ με δεύτερη κίτρινη έπειτα από πάτημα πάνω στον Ρουμπέν.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άγγιξαν πρώτοι το γκολ. Στο 79’ από το λάθος του Σένκεφελντ, ο Τζοβάρας έκλεψε την μπάλα και έφυγε σε πλάγιο τετ-α-τετ με το πλασέ του να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 80’ ο Παναθηναϊκός γύρισε με υπομονή την μπάλα γύρω απ’ την περιοχή του Ατρόμητου κι έπειτα απ’ την ασίστ του Σπόραρ, ο Ιωαννίδης από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0 .

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάγκνουσον με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τους «πράσινους», μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στο κατάμεστο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδος)

Κίτρινες: Μπερνάρ – Έρλινγκμαρκ, Χατζηισαΐας

Αποβολές: Έρλινγκμαρκ (35’, δεύτερη κίτρινη)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (82’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (82’ Γκάνεα), Ρουμπέν, Κουρμπέλης (64’ Ιωαννίδης), Τσέριν, Μπερνάρ, Βέρμπιτς (88’ Τσόκαϊ), Σπόραρ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης (87’ Τζαβίδας), Ντε Μποκ, Έντερ Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Ροτάριου (44’ Οικονομίδης), Μουνίθ (64’ Τζοβάρας), Ρομπάιγ (64’ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (64’ Φριντζόνσον).