Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-2: Πήραν τον πρώτο τελικό τα «αετόπουλα» της Κ17

ΠΑΟΚ Κ17

Στον πρώτο τελικό της σεζόν, που διεξήχθη στο Αγρίνιο, η ομάδα των Δημήτρη Ορφανού και Στέλιου Μπίκα έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, δημιούργησε ευκαιρίες, έχοντας την δυνατότητα να πετύχει περισσότερα γκολ, μα κυρίως έδειξε πυγμή και αυτοπεποίθηση, φτάνοντας στη νίκη.

Νευρικότητα και λάθη, αλλά και διάχυτος δυναμισμός ήταν τα χαρακτηριστικά στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, έβγαινε ωραία από τα πλάγια, ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου σαφώς πιο απειλητικός. Έφτασε δύο φορές μάλιστα, κοντά στο γκολ, με τον Τσίτσιλα στο 2′ και στο 18′.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά στο σκορ. Στο 47′ ο Στύλος έβγαλε την ασίστ και ο Ντούνγκα πλάσαρε με άνεση για το 0-1. Καταφανώς καλύτερος ο Δικέφαλος, επικράτησε πλήρως στη συνέχεια, αποτελώντας μόνιμη απειλή προς την αντίπαλη εστία. Σε μια από τις επιθέσεις του, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με την ανατροπή του Μύθου. Το εκτέλεσε, με ωραίο τρόπο, ο Κοσίδης στο 69′ κάνοντας το 0-2.

Ο Ολυμπιακός κλήθηκε να αντιδράσει και να πιέσει, κατάφερε να μειώσει στο 82′ με πέναλτι, μα ο Δικέφαλος δεν έδωσε περιθώρια… Αντιθέτως μάλιστα έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.