Οι εννιά πρεμιέρες του ΠΑΟΚ σε ευρωπαϊκούς ομίλους: Από την Τότεναμ, στη Φιορεντίνα και την Τσέλσι

Σε αντίθεση με τον… κανόνα, που θέλει τον ΠΑΟΚ ν’ αρχίζει τις υποχρεώσεις του στους ομίλους από την Τούμπα, φέτος θα κάνει πρεμιέρα από τη μακρινή Φινλανδία και τον αγώνα με την Ελσίνκι.

Ποιος είναι ο συνολικός απολογισμός αποτελεσμάτων του Δικεφάλου στα παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων; Κυρίαρχη είναι η ισοπαλία (πέντε φορές), έχοντας ακόμη τρεις νίκες και μία ήττα.

Δώδεκα χρόνια πριν (15 Σεπτεμβρίου 2011) υψηλή καλεσμένη στην Τούμπα (24.645 εισιτήρια) ήταν η Τότεναμ. Το 0-0 αδικούσε την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι, που είχε χαμένο πέναλτι στο 31΄ με τον Λίνο (είχε ευστοχήσει στην πρώτη εκτέλεση, αλλά ο Σέρβος διαιτητής Μάζιτς διέταξε επανάληψη επειδή ο Κοντρέρας είχε μπει στην περιοχή), αλλά και οριζόντιο δοκάρι στις καθυστερήσεις σε κεφαλιά του Ίβιτς. Σε όμιλο με τις Ρούμπιν Καζάν, Τότεναμ και Σάμροκ Ρόβερς, ο ΠΑΟΚ, όχι μόνο προκρίθηκε, αλλά τερμάτισε και πρώτος με δώδεκα βαθμούς.

Η πρεμιέρα των ομίλων της σεζόν 2013-14 βρήκε τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται στην κεκλεισμένων των θυρών Τούμπα (ο Δικέφαλος ήταν τιμωρημένος από το ματς της προηγούμενης σεζόν με τη Ραπίντ Βιέννης) της Σαχτέρ Καραγκάντι. Λίγο μετά την έναρξη του β΄ μέρους η ομάδα από το Καζακστάν άνοιξε το σκορ, αλλά οι παίκτες του Χουμπ Στέφενς κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Στο 75΄ ο Αθανασιάδης ισοφάρισε σε 1-1 και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βούκιτς (στο 85΄ είχε μπει αλλαγή) διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στο τέλος, με δώδεκα βαθμούς (όσους κι η Άλκμααρ) ο Δικέφαλος πήρε την πρόκριση, αφήνοντας εκτός τόσο τη Μακάμπι Χάιφα, όσο και τη Σαχτέρ Καραγκάντι.

Σαρωτικός ήταν ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των ομίλων της σεζόν 2014-15, διαλύοντας την Ντιναμό Μινσκ με 6-1 με τα γκολ των Νίκολιτς (αυτογκόλ στο 3΄), Αθανασιάδη (11΄, 16΄, 28΄), Παπαδόπουλου (50΄) και Τζανδάρη (89΄). Με επτά βαθμούς, ο Δικέφαλος τερμάτισε 3ος στον όμιλο πίσω από τις Φιορεντίνα (13 β.) και Γκινγκάμπ (δέκα βαθμοί), ξεπερνώντας μόνο την Ντιναμό Μινσκ (τέσσερις β.).

Χωρίς σκορ είχε ολοκληρωθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γκαμπάλα για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων της σεζόν 2015-16. Ο ΠΑΟΚ είχε καταλήξει 3ος με μόνο επτά βαθμούς, βλέποντας την πλάτη των Κράσνονταρ (13 β.) και Μπορούσια Ντόρτμουντ (δέκα β.) και έχοντας αφήσει πίσω του μόνο την Γκαμπάλα.

Στη γεμάτη Τούμπα ο ΠΑΟΚ είχε υποδεχθεί στις 15 Σεπτεμβρίου 2016 τη Φιορεντίνα, που ήταν και το φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο, στον οποίο συμμετείχαν και οι Καραμπάχ και Σλόβαν Λίμπερετς. Συνεπώς, η «λευκή» ισοπαλία δεν… πείραξε τους γηπεδούχους, που είχαν, μάλιστα, για καλύτερό τους παίκτη τον Γλύκο, ο οποίος, όσες φορές χρειάστηκε, κράτησε απαραβίαστη την εστία του. Στο τέλος, ο Δικέφαλος ακολούθησε την ιταλική ομάδα στη φάση των νοκ άουτ αγώνων.

Η πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ της σεζόν 2018-19 έφερε αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας την πανίσχυρη Τσέλσι (φωτ.). Η αγγλική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο σκορ μόλις από το 7΄ με το γκολ του Γουίλιαν και δεν είχε δυσκολευτεί να το συντηρήσει μέχρι και το σφύριγμα της λήξης στην αναμέτρηση της 20ης Σεπτεμβρίου 2018. Το φινάλε του ομίλου είχε βρει τον ΠΑΟΚ ουραγό με μόλις ένα τρίποντο (από τη νίκη με 4-1 στο Μπορίσοφ επί της Μπάτε).

Πριν τρία χρόνια η φάση των ομίλων άρχισε στις 22 Οκτωβρίου, όταν κι η ομάδα του Φερέιρα ήρθε ισόπαλη με την Ομόνοια (το τελικό 1-1 διαμόρφωσε ο Μουργκ στο 56΄). Ο αγώνας ήταν σημαδιακός για τον Λέο Μάτος, που φόρεσε για τελευταία φορά την ασπρόμαυρη φανέλα. Με μόνο μια νίκη και συνολικά έξι βαθμούς, ο ΠΑΟΚ ήρθε 3ος, πίσω από Αϊντχόφεν και Γρανάδα.

Το προ δύο ετών ταξίδι στο Γιβραλτάρ για την αναμέτρηση με την αδύναμη Λίνκολν δεν επιφύλασσε δυσάρεστες εκπλήξεις για τον ΠΑΟΚ, που προέρχονταν από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ο Δικέφαλος είχε «ξεκλειδώσει» την αντίπαλη άμυνα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Ακπομ και έντεκα λεπτά μετά την έναρξη του β΄ μέρους ο Μιτρίτσα, που μόλις είχε κλείσει δύο εβδομάδες παρουσίας στον ΠΑΟΚ μετά το δανεισμό του από τη Νιου Γιόρκ Σίτι, είχε διαμορφώσει το τελικό 2-0 για τους φιλοξενούμενους. O Δικέφαλος είχε τερματίσει δεύτερος στον όμιλο πίσω από την Κοπεγχάγη και μπροστά από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας και τη Λίνκολν.

Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΜΠΡΙΖ

MOTIONTEAM

O αγώνας της 16ης Σεπτεμβρίου 2010 στο Βέλγιο εναντίον της Κλαμπ Μπριζ ήταν ο πρώτος, που έδωσε ο ΠΑΟΚ σε φάση ομίλων Γιουρόπα Λιγκ.

Η αποστολή του Δικεφάλου, που προέρχονταν από κακή εμφάνιση και ισοπαλία στην Τρίπολη με τον Αστέρα με 0-0, ταξίδεψε στην πόλη του Βελγίου δύο ημέρες πριν το παιχνίδι. Η ομάδα του Δερμιτζάκη βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 61΄ με το γκολ του Κουεμάχα, είχε ωστόσο απάντηση στο 79΄ με τον Μαλεζά (το μοναδικό του γκολ σε 26 ευρωπαϊκές συμμετοχές), που έδωσε το βαθμό στην ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ είχε ακολουθήσει με έντεκα βαθμούς –ως δεύτερος-τη Βιγιαρεάλ στην επόμενη φάση, αφήνοντας εκτός την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και την Μπριζ.

Η παρθενική, πάντως, παρουσία του Δικεφάλου σε φάση ομίλων ήταν τη σεζόν 2005-06, όταν η διοργάνωση λέγονταν ακόμη κύπελλο ΟΥΕΦΑ (δεν είχε μετεξελιχθεί σε Γιουρόπα Λιγκ) και οι όμιλοι δεν είχαν πάρει τη μορφή, που πλέον έχουν αποκτήσει. Οντας στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας, ο ΠΑΟΚ είχε κληρωθεί στο 7ο όμιλο με αντιπάλους τη Στουτγκάρδη, τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, τη Ρεν και τη Ραπίντ Βουκουρεστίου. Κάθε ομάδα θα έδινε από δύο ματς στην έδρα της και άλλα δύο εκτός, ενώ οι τρεις πρώτες θα έπαιρναν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο ματς της πρεμιέρας η ομάδα του Κωστίκου έφυγε ηττημένη από το Ντόνετσκ, όπου η Σαχτάρ επικράτησε 1-0 με πέναλτι του Μπραντάο στο 67΄. Στην πρώτη θέση ισοβάθμησαν με εννέα βαθμούς οι Ραπίντ, Σαχτάρ και Στουτγκάρδη, 4ος έμεινε ο ΠΑΟΚ με τρεις βαθμούς και ουραγός η Ρεν χωρίς βαθμό.

πηγή: FORZA