Backstage

Η UEFA θυμήθηκε το ιστορικό «χατ τρικ» του Κλάους Αθανασιάδη! (vid)

Σαν σήμερα, πριν από εννιά χρόνια, στις 18 Σεπτεμβρίου του 2014, ο Στέφανος Αθανασιάδης έγραψε το όνομα του με χρυσά γράμματα στην ευρωπαϊκή ιστορία του ΠΑΟΚ, σημειώνοντας «χατ τρικ» στο εντυπωσιακό 6-1 εις βάρος της Ντιναμό Μινσκ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του UEFA Europa League.

Ο πρώτος σκόρερ του «Δικεφάλου» με 20 γκολ στην Ευρώπη, εκείνο το βράδυ είχε γίνει ο πρώτος παίκτης του συλλόγου, που κατόρθωνε να πετύχει τρία γκολ σε ένα παιχνίδι Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Από τα αξιοσημείωτα εκείνου του «χατ τρικ» ήταν ότι ο Κλάους είχε κατορθώσει να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα μέσα σε 17 λεπτά! Το 1-0 είχε γίνει με αυτογκόλ των Λευκορώσων, με τον επιθετικό του ΠΑΟΚ να πιάνει δουλειά και μέχρι το 28ο λεπτό να έχει ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 11ο λεπτό έγραψε το 2-0, πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 και στο 28ο λεπτό με το τρίτο προσωπικό γκολ το 4-0.