Ντινάμο Ζάγκρεμπ – ΑΕΚ 1-2: Προβάδισμα πρόκρισης με ανατροπή μέσα στο «Μάξιμιρ»

Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα play-offs του Champions League, επικρατώντας με 2-1 της Ντινάμο Ζάγκρεμπ μέσα στο «Μάξιμιρ».

Η Ένωση όχι μόνο κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 του πρώτου ημιχρόνου (η Ντινάμο προηγήθηκε με την εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Μπουλάτ στο 39′), αλλά στα τελευταία λεπτά έχασε τρεις εκπληκτικές ευκαιρίες με τον Βίντα για το 1-3!

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του δεύτερου αγώνα, που θα γίνει το Σάββατο (19/8) στη Νέα Φιλαδέλφεια, βελτιώνοντας  θεαματικά την απόδοσή της στο β΄ ημίχρονο, όταν και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, με τα γκολ των Τσούμπερ (59′) και Γαλανόπουλου (90′).

Η Ντινάμο προσπάθησε να απαντήσει στο γκολ της ισοφάρισης του Τσούμπερ και να ξαναπάρει το προβάδισμα, αλλά ο Στάνκοβιτς με το ένα χέρι είπε «όχι» στο σουτ του Μπουλάτ τρία λεπτά αργότερα, ενώ δύο λεπτά πιο μετά ο Εμρέλι με κεφαλιά είδε την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο και να φεύγει άουτ.

Οι συνθέσεις:
ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ιγκόρ Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς, Μοχαραμί, Ριστόφσκι, Σούταλο, Μιχαϊλιτσένκο, Λιούμιπισιτς, Μπούλατ (71΄ Σούσιτς), Μίσιτς (84΄ Κανέκο), Σπίκιτς (46΄ Εμρέλι), Ιβάνουσετς (71΄ Μπατούρινα), Πέτκοβιτς

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (83΄ Μάνταλος), Γιόνσον (67΄ Γαλανόπουλος), Πινέδα (84΄ Πιζάρο), Ελίασον, Τσούμπερ (84΄ Αραούχο), Γκαρσία

* Ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε στη μνήμη του αδικοχαμένου Μιχάλη Κατσούρη. Η UEFA έκανε δεκτό το αίτημα της ΑΕΚ.