Νορβηγία – Ελλάδα 5-4: Οι Νέοι έχαναν 5-0, πήγαν να το γυρίσουν με Τζίμα και ελπίζουν…

H Εθνική Νέων ηττήθηκε με 5-4 από τη Νορβηγία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 της Μάλτας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε την αναμέτρηση χωρίς τον Στέφανο Τζίμα στην σύνθεσή του και βρέθηκε να χάνει με 5-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου! Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, η εθνική εκτροχιάστηκε σε χρόνο ρεκόρ.

Ο Ρόαλντσοϊ στο 6΄, ο ΄Όντεγκαρντ στο 15΄ και ο Φλατάκερ στο 18΄ «καθάρισαν» το ματς πριν καν ξεκινήσει, αξιοποιώντας απίστευτα ατομικά λάθη των Ελλήνων διεθνών.

Η μεγάλη ευκαιρία του Γκιτέρσου για το 1-1 και το δοκάρι του Σπυράκου για το 3-1 στο 24΄ ήταν οι καλύτερες στιγμές των νεαρών Ελλήνων, που κατέρρευσαν και δέχθηκαν δύο ακόμα γκολ από τον Σκόβγκολντ στο 36΄ και τον Οντεγκαρντ στο 44΄ για να διαμορφωθεί το 5-0.

«Φρένο» στην κατηφόρα μπήκε στο β΄ ημίχρονο, για δύο λόγους. Οι Νορβηγοί απέσυραν ορισμένους από τους καλύτερους παίκτες τους, ενώ ο Τάσος Θέος έριξε στο ματς έναν ποδοσφαιριστή που κανείς δεν κατάλαβε για ποιον λόγο δεν ξεκίνησε το ματς: τον Στέφανο Τζίμα.

Ο 17χρονος επιθετικός του ΠΑΟΚ έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του με ένα ωραίο γκολ στο 51΄ και αμέσως μετά ένα σουτ στο δοκάρι στο 54΄. Μόλις το ματς μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εθνική μας πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού και διασκέδασε τις εντυπώσεις. Στο 80΄ ο Σταυρόπουλος, μετά από σύγχυση στην περιοχή και στο 81΄ ο Τζίμας, μετά από ασίστ του Κυριόπουλου, διαμόρφωσαν το 5-3. Στην τελευταία φάση του αγώνα (90+5΄) ο αρχηγός Αλέξης Καλογερόπουλος έγραψε το τελικό 5-4 με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γκούμα.

Τα τέσσερα γκολ στο β΄ ημίχρονο σίγουρα βελτιώνουν την ψυχολογία του προπονητή και των παικτών, που καλούνται πλέον να κάνουν μια μεγάλη υπέρβαση. Η Εθνική Νέων χρειάζεται δύο νίκες στους επόμενους αγώνες της και ο πρώτος (7/7) είναι εναντίον της Ισπανίας, οκτώ φορές πρωταθλήτριας Ευρώπης…

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Λουϊς Πιμέντα): Ρι, Μουρουγκεσαπιλάι, Χόπλαντ, Χαράμ (46΄ Χόλτεν), Μπάσι (46΄ Άντρεσεν), Ροαλντσόι (62΄ Μπρούσετ), Σκόγκβολντ, Όντεγκαρντ (46΄ Άας), Μπράουντε, Σίβερτσεν, Φλατάκερ (46΄ Φαράας).

ΕΛΛΑΔΑ (Τάσος Θέος): Μοναστηρλής, Γεωργιάδης, Καλογερόπουλος, Προδρομίτης, Δεληγιάννης, Τσίκος (60΄ Γκούμας), Συμεωνίδης (82΄ Νικολάου), Σπυράκος, Κωττάς (46΄ Σταυρόπουλος), Γκολφίνος (61΄ Κυριόπουλος), Γκιτέρσος (46΄ Τζίμας).