ΑΕΚ-Πανσερραϊκός 1-1: Ορθια τα «λιοντάρια» στην Opap Arena!

Ο νεοφώτιστος Πανσερραϊκός υποχρέωσε την νταμπλούχο ΑΕΚ σε… στραβοπάτημα και χάρη στο γκολ του Άλεξιτς από το πρώτο λεπτό πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) μέσα στην Opap Arena.

Τα «λιοντάρια» των Σερρών σόκαραν την «Ένωση» χτυπώντας στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με την κεφαλιά του Άλεξιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 0-1.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε θαρραλέα στο ματς και μόλις στο πρώτο λεπτό πήρε το προβάδισμα! Αφού η ΑΕΚ γλίτωσε στο τετ-α-τετ του Ματίας με τον Αθανασιάδη που απέκρουσε ο γκολκίπερ της Ένωσης, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα μετά από σέντρα του Πηλέα, ο Άλεξιτς με δυνατή κεφαλιά βρήκε δίχτυα για το 0-1 «παγώνοντας» τη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία μέχρι το 78ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ, είχε κάποιες καλές στιγμές, από την άλλη η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Πισάρο, έχασε πέναλτι με τον Φαν Βέερτ και πολλές ευκαιρίες, οι περισσότερες εκ των οποίων σταμάτησαν πάνω στον εκπληκτικό Σλοβάκο «κίπερ» των φιλοξενούμενων Αντριάν Χόβαν, που νικήθηκε από τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μοχαμάντι, Χρυσόπουλος (46′ Πινέδα), Μήτογλου, Σιντιμπέ (71′ Γκατσίνοβιτς), Γαλανόπουλος (71′ Σιμάνσκι), Γιόνσον, Πισάρο, Ελίασον (71′ Αραούχο), Μάνταλος (80′ Ζίνι), Φαν Βέερτ

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστρομ, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Στάικος (84′ Στίνα), Ματίας (46′ Θυμιάνης), Πηλέας (64′ Τσαγκαλίδης), Μούργος (64′ Μπαίροβιτς), Άλεξιτς (64′ Γούλερι)