Οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν με 113-98 των Κλίβελαντ Καβαλίερς στο Game 5 της σειράς και τσέκαραν το εισιτήριό τους για τρίτη σερί χρονιά στους τελικούς της Ανατολής στο NBA.
Τζέισον Τέιτουμ και Αλ Χόρφορντ ξεχώρισαν για τη Βοστώνη, με τον πρώτο να αγγίζει το τριπλ-νταμπλ με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ον δεύτερο να σημειώνει 22 πόντους, να κατεβάζει 15 ριμπάουντ και να μοιράζει 5 ασίστ.