ΑΕΚ – Ντινάμο Ζάγκρεμπ 2-2: Mε γκολ στο 92′ και στο 100′ ήρθε η επική πρόκριση για τον Μιχάλη!

Στο ποδόσφαιρο «ποτέ μη λες ποτέ»! Η ΑΕΚ το έκανε πράξη. Με γκολ στο 92ο λεπτό (Αραούχο) και στο 100ο λεπτό (Βίντα) έφερε τα πάνω – κάτω και από εκεί που ήταν στο χείλος του γκρεμού, με δύο γκολ πίσω από την Ντινάμο Ζάγκρεμπ, έφτασε στο 2-2 και πήρε μια επική πρόκριση στα πλέι οφ του UEFA Champions League.

Η ΑΕΚ πήρε μια επική πρόκριση, γυρίζοντας από την κόλαση του αποκλεισμού με δυο γκολ στις καθυστερήσεις. Το 0-2 του 65′ έγινε 2-2 στο 92′ και στο 100′ με την Ένωση να φτάνει στα πλέι οφ του Champions league, όπου θα αντιμετωπίσει το βράδυ της Τρίτης (22/8) την πρωταθλήτρια Βελγίου, Αντβέρπ.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, η Ντινάμο βρήκε το γκολ με τον Σούταλο να κάνει το 0-1 και στο 65′ σόκαρε την κατάμεστη OPAP Arena με το δεύτερο γκολ από τον Λιούμπισιτς. Ο Πέτκοβιτς τον βρήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και ο Κροάτης μέσος πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Η ΑΕΚ είδε σωστά να της ακυρώνονται δυο γκολ  αλλά επέμεινε και βρήκε το γκολ παράτασης στο 92′ με τον Σέρχιο Αραούχο να σουτάρει στην κίνηση, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 97′ η ΑΕΚ που πίεζε κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Λιούμπισιτς. Ο Λιβάι Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση, ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε και ο επερχόμενος Βίντα με κεφαλιά έκανε το 2-2 και έδωσε την πρόκριση στην Ένωση.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (67′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (76′ Μάνταλος), Πινέδα (76′ Γαλανόπουλος), Άμραμπατ (67′ Ελίασον), Τσούμπερ (67′ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Ιγκόρ Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς, Λιούμπιτσιτς, Σούταλο, Ριστόφσκι, Μοχαράμι, Μίσιτς, Μπούλατ, Μιχαϊλιτσένκο, Ιβανούσετς, Σπίκιτς (86′ Μάριν), Πέτκοβιτς