Περιστέρι – ΠΑΟΚ 71-65: «Ασπρόμαυρο» μπλακ άουτ στο τέλος… (video)

Το Περιστέρι επικράτησε με 71-65, εξανεμίζοντας τα μικρά προβαδίσματα του ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε, ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα εύστοχος έξω από τα 6.75μ., μάλιστα δύο μεγάλα σουτ από Μαργαρίτη και Σάιμπερτ, τον έφεραν μπροστά στο σκορ 48-49 (26′). Ένα ακόμα του Αμερικανού έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο 30′ (56-57).

Ο Μαργαρίτης αστόχησε σε βολές, 2’40” πριν το φινάλε, με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ (63-65) , αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του «Δικεφάλου» κατέρρευσαν, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και το Περιστέρι έκλεψε τη νίκη.

Στους 15 πόντους για τους «ασπρόμαυρους» ο συγκινητικός αρχηγός του, Βαγγέλης  Μαργαρίτης, με τον Σάιμπερτ να προσθέτει 13 πόντους και τον Φράνκε 12 πόντους.

Ο Μίρο Μπίλαν δεν είχε αντίπαλο, σκοράροντας 21 πόντους (με 8/10 δίποντα) δίπλα στα 12 ριμπάουντ του, την ώρα που ο Κασελάκης ολοκλήρωσε με 15 και 7 ριμπάουντ. Άστοχος με 3/10 εντός παιδιάς ο Ντένμον, βρήκε μεγάλα σουτ στο φινάλε και βοήθησε με 13.

Ο Φώτης Τακιανός, μιλώντας για την έκβαση του πρώτου μικρού τελικού της Basket League αναφέρθηκε σε όσα έγιναν στα τελευταία λεπτά: «Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού προσπαθήσαμε να μπούμε στο ρυθμό, αν και αργήσαμε. Δεν λειτουργούσε η αμυντική μας τακτική και γι’ αυτό δεν είχαμε ρυθμό. Όταν μπορέσαμε και βρήκαμε ρυθμό μέσα από την άμυνά μας καταφέραμε να πάρουμε το προβάδισμα. Στα τελευταία 4,5 λεπτά του παιχνιδιού πήραμε κακές αποφάσεις και δεν μπορέσαμε να επιβληθούμε, ίσως λόγω κόπωσης και απειρίας.

Θα πρέπει να προετοιμαστούμε για το δεύτερο παιχνίδι μπροστά στον κόσμο μας. Η ποιότητα των αντιπάλων μας μεγαλώνει και γι’ αυτό πρέπει να αυξήσουμε τα διαστήματα συγκέντρωσης της ομάδας μας» σημείωσε ο κόουτς του Δικεφάλου.

Μιλώντας αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Περιστερίου Βασίλης Σπανούλης τόνισε: «Ξέραμε τις δυσκολίες του ματς ειδικά από τη στιγμή που προερχόμασταν από πέντε αγώνες με τον Παναθηναϊκό. Ήταν ένα ισορροπημένο ματς όμως στο τέλος βρήκαμε την ενέργεια που χρειαζόταν και πετύχαμε τη νίκη. Συνεχίζουμε…»

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65