Basketball

Νάγκετς – Χιτ 108-111: Έκανε το break και πάει με άλλον αέρα στο Μαϊάμι! (video)

Μπορεί στον πρώτο τελικό οι Νάγκετς να έκαναν… πάρτι, αλλά στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, οι Χιτ παρουσίασαν ένα άκρως διαφορετικό πρόσωπο, κάπως έτσι έφτασαν στο 111-108 κάνοντας το «μπρέικ» και το 1-1 στη σειρά.

Στον δεύτερο τελικό το Μαϊάμι «διάβασε» καλύτερα το παιχνίδι του Ντένβερ και χάρη στην εξαιρετική άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά και την ευστοχία στα σουτ τριών πόντων, έκανε το «break» και πήρε το αβαντάζ της έδρας με φόντο την κατάκτηση του τίτλου.

Για τους Νάγκετς δεν αποδείχθηκαν αρκετοί οι 41 πόντοι του φοβερού Γιόκιτς (16/28 σουτ) ο οποίος είχε επίσης 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Γκέιμπ Βίνσεντ κρατούσε την μπαγκέτα των Χιτ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με αποτέλεσμα να τελειώσει το ματς έχοντας 23 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ υπεύθυνος για το comeback ήταν ο Ντάνκαν Ρόμπινσον (10π., 2/3τρ) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Ο Τζίμι Μπάτλερ κράτησε το προβάδισμα στην 4η περίοδο με 21 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-26, 57-51, 83-75, 108-111