ΠΑΟΚ – Προμηθέας: Με στόχο να πάρει το πάνω χέρι από την αρχή…

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Προμηθέα (15:45, ΕΡΤ3) για το Game 1 της σειράς των ημιτελικών της Basket League και θέλει να πάρει το πάνω χέρι από την αρχή.

Οι «ασπρόμαυροι» του Φώτη Τακιανού τερμάτισαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-9, ενώ, οι Πατρινοί, ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο στην 5η θέση με 12-10. Όσον αφορά τα παιχνίδια της κανονικής περιόδου ο ΠΑΟΚ, μετράει φέτος, μία νίκη (90-69 εντός), αλλά και μία ήττα (97-92 εκτός) στην κανονική περίοδο.

Ο «Δικέφαλος» βρίσκεται σε πολύ καλό «φεγγάρι», καθώς μετρά τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια του, μεταξύ των οποίων και εκείνες κόντρα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Φώτης Τακιανός, αναφερόμενος στον πρώτο αγώνα των play offs με τον Προμηθέα Πάτρας, τόνισε:

«Ξεκινάμε τα play offs του πρωταθλήματος με την ικανοποίηση για την παρουσία μας στην κανονική περίοδο, αλλά και την επιθυμία να πάμε όσο πιο μακριά μπορούμε σε αυτό το πιο σημαντικό σημείο της σεζόν. Θα είναι δύσκολο το έργο μας, γιατί αντιμετωπίζουμε μία πολύ αξιόλογη ομάδα όπως ο Προμηθέας, με γεμάτο ρόστερ και εμπειρία. Ο αντίπαλός μας έχει συνεχόμενα παιχνίδια και ρυθμό, εμείς είχαμε αρκετό χρόνο για να προετοιμαστούμε και έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας.

Για να έχουν αξία όλα αυτά όμως, θα πρέπει να βγάλουμε στο γήπεδο όλα όσα δουλέψαμε αυτές τις ημέρες, παίζοντας με συγκέντρωση και ενέργεια. Ο κόσμος ήταν δίπλα μας σε όλη αυτή την προσπάθεια, εντός και εκτός έδρας και ιδιαίτερα στο γήπεδό μας, η παρουσία του είναι πάρα πολύ σημαντική και δίνει ώθηση στην ομάδα. Τους περιμένουμε για να κάνουμε μαζί το πρώτο βήμα».

Από την άλλη, ο Προμηθέας έρχεται από τη βαριά εκτός έδρας ήττα με σκορ 80-57 από την Προμετέι στα προημιτελικά του EuroCup, με την οποία και ολοκληρώθηκε η πορεία της στη φετινή διοργάνωση.