O Αντετοκούνμπο για την ήττα των Μπακς: «Αν δεν απολαμβάνουμε το παιχνίδι ας πάμε σπίτι μας»

Οι Μιλγουόκι Μπακς έχασαν από τους Σικάγο Μπουλς με 114-110, μαζί έχασαν και το πλεονέκτημα της έδρας και παράλληλα τραυματίστηκε και ο Κρίς Μίντλετον, ενώ δεν έπαιξε και ο Πόρτις.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προβληματισμένος τόνισε πως αν οι Μπακς δεν απολαμβάνουν άλλο το παιχνίδι και δεν διασκεδάζουν, τότε είναι καλύτερα να πάνε σπίτι τους. Ίσως ήταν και μια προσπάθεια να πεισμώσει τους συμπαίκτες του.

Για την άμυνα των Μπουλς και τι κάνει διαφορετικά ώστε να ζορίσει τους Μπακς: Δεν ξέρω. Πρέπει να δω το βίντεο. Σκέφτομαι ότι πρέπει να παίξουμε καλύτερα, να διασκεδάζουμε. Δεν νιώθω ότι απολαμβάνουμε το παιχνίδι. Έχουμε θέσει ψηλά τον πήχη, αλλά αν δεν διασκεδάζουμε το παιχνίδι, ας πάμε σπίτι μας. Πρέπει να σουτάρουμε όποτε μπορούμε. Δεν πρέπει να θεωρούμε ότι η μπάλα είναι βαριά, αλλά ελαφριά. Αν δεν σκοράρουμε για 5-6 λεπτά πρέπει απλώς να συνεχίσουμε να παίζουμε όπως ξέρουμε. Να μην είμαστε προβληματισμένοι, αλλά να παίξουμε για να απολαύσουμε το παιχνίδι. Αν νικήσουμε εντάξει, αν χάσουμε, πάλι εντάξει. Αλλά πρέπει να περνάμε καλά.

Για την 3η περίοδο που ενώ ήταν το αδύνατο σημείο των Μπακς όλη την σεζόν, στο Game 2 με τους Μπουλς ήταν το καλό τους διάστημα: “Δεν θυμάμαι τι κάναμε στην κανονική περίοδο. Πρέπει να συνεχίσουμε να θέτουμε τον τόνο. Να παίζουμε άμυνα χωρίς φάουλ, να κυκλοφορούμε την μπάλα, να σουτάρουμε όταν είμαστε ελεύθεροι και να περνάμε καλά. Όταν παίζουμε ελεύθεροι είμαστε στα καλύτερά μας ως ομάδα και ελπίζω να το κάνουμε αυτό”.

Για το αν αυτός και οι συμπαίκτες του θα βγουν μπροστά με τον Μίντλετον έξω: “Θα δούμε. Είναι πρόκληση. Πρέπει να πάρουμε μία νίκη στο Σικάγο. Θα είναι δύσκολο. Ξέραμε ότι δεν θα είναι απλό. Έχουμε σπουδαία, ταλαντούχα ομάδα και ελπίζω να τα δώσουμε όλα – με ή χωρίς τον Κρις – αλλά δεν μπορώ να προβλέψω το μέλλον. .Ελπίζω να είμαστε ανταγωνιστικοί. Όλα τα παιδιά ξέρουν να διαβάσουν την κατάσταση. Όλοι θα παίξουμε όπως μπορούμε. Ξέρουμε όλοι ότι πρέπει να βγούμε μπροστά. Έχουμε καλό πάγκο με έξυπνους παίκτες, που ξέρουν τι πρέπει να κάνουν. Εγώ απλώς θα κάνω ό,τι κάνω, θα παίξω ελεύθερα και θα περάσω καλά. Αν με αυτό οδηγήσω την ομάδα μου στην νίκη, καλώς. Αν όχι, πάλι καλώς. Εμπιστεύομαι όμως τους συμπαίκτες μου, γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν”.