Backstage

Ο «αόρατος» Μπράντον και το «δις εξαμαρτείν» του ΠΑΟΚ με φορ και χαφ!

Ο ΠΑΟΚ έκανε το έργο του πιο δύσκολο, μετά το 0-0 με την Μπεϊτάρ, το κυριότερο κινδυνεύει να κάνει το καλοκαίρι του ακόμη δυσκολότερο σε περίπτωση που μείνει ξανά εκτός Ευρώπης από τα προκριματικά του UEFA Conference League.

Απέναντι στο… πούλμαν» των Ισραηλινών ο «Δικέφαλος», όχι μόνο δεν παρουσίασε κάποιο σχέδιο για να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα, αλλά μας εμφάνισε την ίδια (περσινή)  ασθένεια. Το γκολ. Το χαμένο πέναλτι του Σβαμπ και η απόφαση του Ραζβάν Λουτσέσκου να ξεκινήσει τον Μπράντον Τόμας στο αρχικό σχήμα και να κρατήσει τον Ισπανό στο γήπεδο για 60-70 λεπτά έκαναν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους «ασπρόμαυρους» που για κακή τους τύχη έπεσαν πάνω σ’ έναν πολύ καλό τερματοφύλακα, ο οποίος πήρε ψυχολογία από την απόκρουση του πέναλτι και μετά… τα έπιανε όλα!

Επιστρέφοντας στο θέμα φορ, ο ΠΑΟΚ παίζοντας με τον Μπράντον για ένα τόσο μεγάλο διάστημα, απέναντι σε μια μαζική άμυνα. με δύο και τρεις αμυντικούς μπροστά του, ήταν σα να έπαιζε δίχως σέντερ φορ!

Το τι θα συνέβαινε αν ξεκινούσε ο Στέφανος Τζίμας κανείς δεν το γνωρίζει, όπως επίσης κανείς δεν γνωρίζει τι θα συνέβαινε αν ο μικρός έμπαινε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αντί του Τόμας Μουργκ. Το ότι η ομάδα άργησε να αποκτήσει κανονικό φορ, ήδη, το πλήρωσε. Ο Άλι Σαμάτα είναι κανονικός επιθετικός. Τον αισθάνεται η αντίπαλη άμυνα. Όμως, άργησε να υπογράψει, άργησε να μπει στις προπονήσεις και δεν μπορούσε να παίξει πάνω από είκοσι λεπτά, όσα περίπου του έδωσε ο Λουτσέσκου φέρνοντάς τον από τον πάγκο.

Το ότι ο ΠΑΟΚ υστέρησε ποιοτικά και δεν πήρε το κάτι παραπάνω στον άξονα από τα χαφ της, εκεί όπου έπρεπε εδώ και πολλές εβδομάδες να έχει αποκτηθεί ο αντικαταστάτης του Κούρτιτς, ήταν πασιφανές.

Το ποδόσφαιρο πάντα τιμωρεί λάθη και ολιγωρίες, αλλά και όσους για να μάθουν, πρέπει να πάθουν.