Ρονάλντο και Μέσι «έλαμψαν» στο… φιλικό του αιώνα (videos)

Οι Κριστιάνο Ρονάλντο και Λιονέλ Μέσι φρόντισαν να παραδώσουν ακόμα μια παράσταση στο «Riyadh Season Cup», εκεί όπου η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της μικτής Αλ Χιλάλ & Αλ Νασρ με 5-4.

Σε μια από τις τελευταίες, αν όχι τελευταία, κοινές παραστάσεις τους, οι Κριστιάνο Ρονάλντο και Λιονέλ Μέσι, με όλα τα βλέμματα πάνω τους δεν απογοήτευσαν και σε ένα ματς γεμάτο γκολ και θέαμα έπαιξαν τον δικό τους καθοριστικό ρόλο. Δύο γκολ σκόραρε ο CR7, ένα ο αρχηγός της Παγκόσμιας πρωταθλήτριας Αργεντινής, που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μόλις τρία λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα. Ο Νεϊμάρ με φανταστική μπαλιά βρήκε τον Μέσι στην πλάτη της άμυνας, με τον Αργεντινό να πλασάρει σωστά και να ανοίγει το σκορ.

Η απάντηση των Σαουδαράβων ήρθε στο 34ο λεπτό. Ο Νάβας σε έξοδό του βρήκε με τις γροθιές τον Ρονάλντο στο πρόσωπο και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι, με τον Πορτογάλο φυσικά να μην αστοχεί και να… χαρίζει στο κοινό το πρώτο «Siu» στη Σαουδική Αραβία.

Μερικά λεπτά αργότερα, οι ισορροπίες του ματς άλλαξαν, με τον Μπερνάτ να ανατρέπει τον Αλ Νταουσαρί ως τελευταίος παίκτης και να βλέπει την κόκκινη κάρτα. Ακόμα και με δέκα παίκτες πάντως, οι Πρωταθλητές Γαλλίας βρήκαν τον τρόπο να πάρουν ξανά το προβάδισμα. Ο Μπαπέ σέντραρε από τα αριστερά και ο Μαρκίνιος από κοντά μπόρεσε να σκοράρει.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Νεϊμάρ είδε τον Αλ Οβαΐς να σταματά το πέναλτι που ο ίδιος ο Βραζιλιάνος κέρδισε και μερικές στιγμές μετά ο CR7 τον… τιμώρησε. Ο Πορτογάλος πήρε κεφαλιά μετά από σέντρα στην περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, όμως στην επαναφορά κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.

Με ανάλογο φρενήρη ρυθμό άρχισε και το δεύτερο μέρος. Στο 53′ ο Μπαπέ έκανε μαγική ενέργεια στο φτερό της επίθεσης, γύρισε παράλληλα την μπάλα και ο Ράμος σκόραρε από κοντά, όμως οι Σαουδάραβες βρήκαν και πάλι άμεση απάντηση με κεφαλιά του Γιανγκ τρία λεπτά μετά. Στο 60′ ωστόσο, το πλασέ του Μέσι σταμάτησε σε χέρι αμυνόμενου μέσα στην περιοχή, με τον Μπαπέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και να κάνει το 4-3.

Μερικές στιγμές αργότερα βέβαια, η… παρέλαση των αστέρων πήρε κατεύθυνση προς τον πάγκο, αφού τόσο ο Κριστιάνο όσο και οι Μέσι, Νεϊμάρ και Μπαπέ αποχώρησαν ως αλλαγή, κάνοντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης να φαντάζει πιο ανιαρό και γνωρίζοντας την αποθέωση των φιλάθλων στις εξέδρες του «King Fahd».

Στο 78′, ο Εκιτικέ σκόραρε για το 5-3 των Παριζιάνων ενώ ο Ταλίσκα στις καθυστερήσεις μείωσε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.