Οργή στη Λίβερπουλ για τη διαιτησία και τις γραμμές του VAR – «Ήταν ανθρώπινο λάθος…» (vids)

H Λίβερπουλ ηττήθηκε 2-1 από την Τότεναμ ωστόσο στην Αγγλία έχει γίνει χαμός με το VAR και τις γραμμές που δεν βγήκαν ποτέ, με αποτέλεσμα να μη μετρήσει το γκολ του Ντίας στο πρώτο μέρος.

Το γκολ του Λουίς Ντίας ήταν καθαρό από τη στιγμή που ο Κολομβιανός καλυπτόταν από τον Ρομέρο και δεν υπήρχε κανένα οφσάιντ, όμως ο VAR προφανώς δεν εξέτασε καν τη φάση και συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

Η Ένωση Διαιτητών της Αγγλίας (PGMOL) με επίσημη τοποθέτηση της έκανε γνωστό πως υπάρχει ξεκάθαρο λάθος από τον βοηθό και πως ο VAR απέτυχε να παρέμβει.

Οι «κόκκινοι» έπαιζαν από το 26′ με 10 παίκτες κόντρα στην Τότεναμ και με 9 από το 69ο λεπτό, όμως στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ηττήθηκαν 2-1 από το αυτογκόλ του Μάτιπ!

Οι «κόκκινοι» διαμαρτύρονται, εκτός από τη φάση του γκολ και για την πρώτη κίτρινη κάρτα στον Ζότα και την απευθείας αποβολή του Τζόουνς, με τον Γιούργκεν Κλοπ να είναι έξαλλος με τις αποφάσεις των διαιτητών και των υπευθύνων του VAR.

«Δεν έχω ξαναδεί πιο άδικο παιχνίδι. Η πρώτη κίτρινη στον Ζότα δεν είναι ποτέ κίτρινη ενώ ο Τζόουνς δεν έχει κάνει άσχημο τάκλιν, έβαλε το πόδι του στη μπάλα. Δεν υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Ντίας, τράβηξαν λάθος τις γραμμές. Κάποιος άνοιξε το smartphone στο ημίχρονο και το είδαμε στο Instagram ή στο Twitter. Δεν έχω ξαναδεί ματς με πιο άδικες και τρελές αποφάσεις διαιτητών», τόνισε μεταξύ άλλων ο Γιούργκεν Κλοπ.

«Η PGMOL αναγνωρίζει ένα σημαντικό ανθρώπινο λάθος που συνέβη κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα Τότεναμ – Λίβερπουλ. Το γκολ του Λουίς Ντίας ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ από την ομάδα των διαιτητών του αγώνα.

Αυτό ήταν ένα ξεκάθαρο και προφανές πραγματικό λάθος και θα έπρεπε να είχε ως αποτέλεσμα την κατακύρωση του γκολ μέσω παρέμβασης VAR, ωστόσο, το VAR δεν κατάφερε να παρέμβει. Η PGMOL θα διενεργήσει πλήρη έλεγχο των περιστάσεων που οδήγησαν στο σφάλμα», αναφέρει η ανακοίνωση της Ένωσης Διαιτητών, αλλά τι να το κάνεις…