Η κατάρρευση του γκολκίπερ οδήγησε στη διακοπή του Βααλβάικ-Αγιαξ (vid)

Ο αγώνας μεταξύ της Βααλβάϊκ και του Άγιαξ διεκόπη στο 85ο λεπτό και με το σκορ 3-2 υπέρ της προσεχής αντιπάλου της ΑΕΚ στους ομίλου του Europa League, λόγω σοβαρού τραυματισμού του τερματοφύλακα Ετιέν Βάασεν, μετά από σύγκρουση που είχε με τον επιθετικό του Άγιαξ, Μπράιαν Μπρομπέι.

Οι παίκτες της Βααλβάϊκ κατάλαβαν άμεσα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, συμπεριλαμβανομένου του αρχηγού Μιχίλ Κράμερ, ο οποίος φώναξε για ιατρική βοήθεια.

Φορείο, απινιδωτές και σεντόνια επιστρατεύτηκαν για να καλύψουν τη σκηνή και να μεταφέρουν τον άτυχο ποδοσφαιριστή εκτός του γηπέδου, με τον αγώνα να οδηγείται σε οριστική διακοπή! Μετά από περίπου δέκα λεπτά, ο τερματοφύλακας μεταφέρθηκε εκτός γηπέδου με φορείο και διακομίστηκε σε νοσοκομείο.

Λίγο αργότερα, ανακοινώθηκε η οριστική διακοπή του αγώνα.

Προς το παρόν δεν υπάρχει ιατρική ενημέρωση από κάποια πλευρά για την κατάσταση του Ολλανδού τερματοφύλακα, αλλά έχουν εκφραστεί φόβοι για σοβαρή ζημιά στο κεφάλι.