Ηρθαν στα χέρια στο ντέρμπι Πόρτο-Σπόρτινγκ (vid)

«Άναψαν» τα αίματα στο μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην Πόρτο και την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Ντραγκάο». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο (1-2), αλλά τελικά οι «Δράκοι» έφτασαν στην ισοφάριση (2-2).

Μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή επικράτησε γενικευμένη σύρραξη ανάμεσα στις δυο ομάδες, η οποία κράτησε πέντε λεπτά με μέλη των αποστολών να πιάνονται στα χέρια.

Ο διαιτητής Ζοάο Πινέιρο, ο οποίος έχει έρθει και στην Ελλάδα για να σφυρίξει παιχνίδια της Superleague, μπήκε στο «στόχαστρο» για εύνοια υπέρ των γηπεδούχων κατά τη διάρκεια του αγώνα, έβγαλε συνολικά τέσσερις κόκκινες, δύο για κάθε ομάδα. Πιο συγκεκριμένα τιμώρησε τους Πεπέ – Μαρτσεζί για τους «Δράκους» και τους Ταμπατά – Παλίνια για τα «λιοντάρια».