Sports

ΠΑΟΚ-Άρης, πράξη δεύτερη με φόντο την πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την στις 19:00, τον Άρη, στο δεύτερο μεταξύ του παιχνίδι για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ έχουν το προβάδισμα, καθώς νίκησε με 3-2 στη Μίκρα τον Άρη, ωστόσο χρειάζονται και δεύτερη νίκη για να πάρουν το εισιτήριο στην ημιτελική φάση.

«Είναι το δεύτερο παιχνίδι κόντρα στον Άρη, αυτή την φορά στην έδρα μας. Θα δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας, προκειμένου να περάσουμε στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος. Πιστεύω το παιχνίδι θα κριθεί στο ποιος το θέλει περισσότερο, ενώ μετράει πάρα πολύ και η ψυχολογία. Εμείς θέλουμε τον κόσμο του ΠΑΟΚ στο πλευρό μας, προκειμένου να μας δώσει ώθηση για την πρόκριση!», δηλώνει η πασαδόρος του Δικεφάλου, Ελισάβετ Ηλιοπούλου.

Η Αμερικανίδα ακραία του ΠΑΟΚ, Πέιτον Κάφρεϊ, προπονήθηκε κανονικά και σε υψηλούς ρυθμούς, ανεβάζοντας… στροφές ενόψει της απαιτητικής τελικής ευθείας.

Την δυνατότητα να παρακολουθήσετε την αναμέτρηση του δεύτερου προημιτελικού της Volleyleague γυναικών μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Άρη θα έχετε μέσω του επίσημου καναλιού του Α.Σ. ΠΑΟΚ στο YouTube (AC PAOK TV).

Η αναμέτρηση θα αφορά τα μέλη του AC PAOK TV.

Τα άλλα ζευγάρια

Αντίθετα, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και ΑΕΚ χρειάζονται δύο σετ για να σφραγίσουν την πρόκριση τους στην τελική τετράδα καθώς είχαν επικρατήσει της Θέτιδας (με 3-1), του Θήρας (με 3-1) και του ΑΟ Μαρκοπούλου (με 3-0) αντίστοιχα στους πρώτους αγώνες.

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Αναλυτικά το πρόγραμμα

Play Off – Δεύτερος Αγώνας

• Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, 16.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Σ.Π. Θέτις (Διαιτητές: Βουδούρης, Ράντσιου)
  • Γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη», 16.30: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο. Θήρας (Διαιτητές: Κυριοπούλου, Λιάκου)
  • Γυμναστήριο «Α. Κόντος», 17.00: Α.Ε.Κ. – Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil (Διαιτητές: Φραγκάκης, Οικονόμου Β.)
  • Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 19.00: Π.Α.Ο.Κ. – Α.Σ. Άρης (Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα)