Sports

ΠΑΟΚ-AEK 3-0: Ασπρόμαυρο το ντέρμπι Δικεφάλων, «έκλεισε» το 2023 με σπουδαία νίκη επί της «Ένωσης»!

Με την πιο πειστική φετινή του εμφάνιση, ο παθιασμένος ΠΑΟΚ των 6 Ελληνίδων στην αρχική του σύνθεση και με μοναδική ξένη την Ουίλιαμς που διέπρεψε, επικράτησε άνετα της ΑΕΚ στο «Παλατάκι» με 3-0, παίρνοντας μία νίκη ουσίας αλλά και ψυχολογίας.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Κυπαρίσση, Κλέπκου, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, 8-8. Ίδια ήταν η εικόνα του σετ μέχρι και τα μέσα του, με τις δύο ομάδες να κινούνται σε απόλυτη ισορροπία, 15-15. Σ’ εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, πίεσε την υποδοχή της ΑΕΚ, και πήρε σημαντικό προβάδισμα, 21-16. Με εξαιρετική διαχείριση των κρίσιμων στιγμών της τελικής ευθείας, οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν κανέναν περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες και με 25-17 έκαναν το 1-0.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, μπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι, κάτι το οποίο του έδωσε το προβάδισμα από την αρχή, 5-1. Κρατώντας την Ένωση σε απόσταση ασφαλείας, ο Δικέφαλος συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο, διατηρώντας το προβάδισμά του, 14-10. Στην τελική ευθεία, μπορεί οι φιλοξενούμενες να μείωσαν, 18-16, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και δημιούργησε σαφέστατη διαφορά σε κομβικό σημείο, 23-20. Οι φιλοξενούμενες με 0-3 σερί ισοφάρισαν, 23-23, ωστόσο το σετ κατέληξε στον Δικέφαλο με 25-23, κάνοντας το 2-0.

Με την ψυχολογία υπέρ του στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι δυναμικά, αφήνοντας πίσω την ΑΕΚ από τα μέσα, 14-10. Συνεχίζοντας το υψηλό τέμπο του, ο Δικέφαλος διατήρησε την διαφορά, 18-13. Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες μπορεί να μείωσαν, 18-16, ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πήρε διαφορά στην τελική ευθεία, 20-16. Οι «ασπρόμαυρες»… έχτισαν επάνω σε αυτή την διαφορά, η οποία τις οδήγησε στο τελικό για το τρίτο σετ 25-20, παίρνοντας το «καθαρό» τρίποντο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, απέναντι στον ΟΣΦΠ, εντός έδρας, με την ακριβή ημερομηνία της αναμέτρησης να μην έχει οριστεί ακόμα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.