Sports

Ο Τσιτσιπάς στους «8» του Μόντε Κάρλο (vid)

Στους «8» του τουρνουά στο Μόντε Κάρλο πέρασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς κερδίζοντας στις λεπτομέρειες τον Σέρβο Λάζλο Τζέρε με 2-0 σετ (7-5, 7-6) και κάπως έτσι συνεχίζει την προσπάθεια να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπορεί να ζορίστηκε για άλλη μία φορά, αλλά έβγαλε την ποιότητά του τόσο στο τέλος του πρώτου σετ, όσο κα στο «τάιμπρεϊκ» του δεύτερου σετ, όπου ξεκίνησε εντυπωσιακά και έφτασε για 13η φορά στην καριέρα του σε προημιτελικό Masters.

Απέναντι στον Σέρβο τενίστα ο Τσιτσιπάς τα βρήκε σκούρα, όπως και πριν δύο μήνες περίπου στο Ακαπούλκο, αλλά βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη με 2-0 σετ (7-5, 7-6 (1)) σε 1 ώρα και 53 λεπτά και μαζί το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μόντε Κάρλο, κυρίως εξαιτίας του ότι κρατούσε εύκολα ή δύσκολα τα δικά του service game.

Ο Έλληνας τενίστας υπογράφοντας στην κάμερα, μετά το τέλος του αγώνα, έγραψε μια φράση («yellow submarine», «κίτρινο υποβρύχιο» και άπαντες άρχισαν να το συνδυάζουν με την εκπληκτική φέτος Βιγιαρεάλ, που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.